"Tasarım ürüne dönüşmeden son halini kestiremiyorum, o zaman gerçekten özel üretim oluyor"

08 Eylül 2011

Tasarımlarınızı üretirken nasıl bir yol izliyorsunuz? Atölyeye girip yapa boza mı yolunuzu buluyorsunuz yoksa eskiz de çalışır mısınız?

Makas figürleri çiziyordum, onları eskizle yaptım. Mimari çizimi yavaş yavaş öğreniyorum. En azından eşim çizdiklerime baktığında "tamam, bu şu koltuğun şu görünüşü" diyebiliyor. Artık bunu bayağı geliştirdim ama süper bir çizimim yok. Zihnimde doğrudan "bunu nerede kullanabilirim"i kurguluyorum ve tasarım son haline gelmeden ne olacağını tam olarak kestiremiyorum. Bittiğinde de çok heyecanlanıyorum çünkü o zaman gerçekten özel üretim olmuş oluyor.

Örneğin tasarladığım konsol seri üretilecek bir şey değil çünkü kapakları deri tutacak. Prototip olduğu için deneme yanılma durumu çok oldu. O yüzden önce elinizde onunla bayağı bir oyalanıyorsunuz, daha sonra bir şeye dönüşüyor.

Bundan sonra değerlendirmeyi düşündüğünüz enstrüman parçaları var mı?

Saksafon kullanacağım. Ama kafamda başka bir proje daha var. Deneysel enstrümanlar yapmayı düşünüyorum. Kemana benzeyecek ama tonu farklı olacak.

Dolayısıyla ses bilginizi de değerlendireceksiniz…

Diğer ses eğitimi almış arkadaşlarıma danışarak, onların kontrolünde bir şeyler yapmayı düşünüyorum. Yani mobilya derken bir yandan böyle bir şeyden de bahsedebiliyorum. Nasıl olacağını şu anda tam olarak bilemiyorum ama dünyada böyle çalışmalar var. Özellikle Amerika'da çok sayıda deneysel enstrüman yapılıyor. İnanılmaz çeşitler var ve bu tamamen o işi yapmaya kalkışmanıza bakıyor. 


Ceren Keyman ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :