"Ödül Almış Fakat Özgün, Yaratıcı Olmayan" Bir Teknoloji Yapısı

14 Temmuz 2009



Sadece çocuklara değil, büyüklere de hayal dünyasının kapılarını aralayan Tatilya, özellikle faaliyete başladığı ilk yıllarda büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Giriş ücretinin o yıllara göre hayli yüksek olmasına rağmen İstanbul'dan ve çevre illerden Tatilya'nın ziyaretçileri eksik olmuyordu. Hatta Anadolu'daki okullar Tatilya'ya geziler düzenliyorlardı. Tatilya'nın yıllar süren popülaritesi, Bayındır Holding'in Tatilya'yı mali kriz nedeniyle İş Bankası'na devretmesiyle yavaş yavaş kaybolmaya başladı ve 2006 yılının Nisan ayında Tatilya'nın faaliyetlerinin durdurulduğu açıklandı. Beylikdüzü halkı ve çocuklar Tatilya'nın tekrar açılacağı günü beklerken, Avrupa'nın en büyük kapalı eğlence merkezi olan Tatilya'nın oyun ekipmanı, Barzani Aşireti'ne satıldı. Hemen ardından arsa sahibi İş Gayrimenkul, Avrupa Yapısal Çelik Birliği'nin Prestijli Tasarım Ödülü'nü kazanmış olan Tatilya binasının yerine alışveriş merkezi yapmak için binayı yıkacaklarını bildirdi.



Bu gelişmeler üzerine projenin mimarı Oktay Nayman, yapının koruma altına alınması için İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulu'na başvuruda bulundu. Fakat kurul yapılan başvuruyu reddederek yapıyı korumaya gerek görmedi. Projenin mimarı Oktay Nayman kurulun kararının, binanın yıkılmasının önünü açtığını belirtti. Yapının tesciline gerek görmeyen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ise, Tatilya'nın özelliklerinin tescil edilmesi ve korunması için yeterli olmadığını dile getirerek şöyle konuştu: "Kurul, Tatilya'yı tescil edilmeye layık bulmadı. Tatilya ödül almış bir bina fakat, tescilinin olması için binanın çok özgün, çok yaratıcı olması gerekir. Tatilya ile ilgili elimizde iki olumsuz, bir olumlu rapor vardı. Mimarlar Odası'nın olumlu raporuna karşılık strüktür açısından Tatilya'yı değerlendiren İTÜ ve mimari açıdan Tatilya'yı değerlendiren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olumsuz rapor vermişti. Böyle olunca da kurul Tatilya'nın tesciline gerek görmedi."

Zeynep Ahunbay başkanlığında 03.05.2007 tarihinde toplanan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Tatilya ile ilgili İTÜ, MSGSÜ ve Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi'nden istediği raporlar doğrultusunda yapının, 2863 nolu Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 6. maddesindeki özellikleri taşımadığı gerekçesiyle tesciline gerek olmadığına karar verdi. Görüşlerine başvurduğumuz Oktay Nayman ise, kurulun sadece Mimarlar Odası'ndan rapor talep ettiğini, dosyadaki İTÜ Yapı ve Deprem Uygulama Araştırmaları Merkezi'nden ve MSGSÜ'den gelen iki raporun, İş Gayrimenkul tarafından kurula sunulan raporlar olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Biz, Türkiye Yapısal Çelik Derneği'nden ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nden binanın tescilini desteklediklerine dair rapor aldık. Fakat bu raporlar zamanın dolduğu gerekçesiyle kurul sekreteryası tarafından dosyaya alınmadı. Sonuçta dosyayı hazırlayan sekreterya ve kurul dosyadaki raporlar doğrultusunda karar veriyor. Bizim raporlarımız dosyaya alınmadığı için dosyada iki olumsuz bir olumlu rapor oldu ve kurul yapının tesciline gerek görmedi" Kurulun karar metni şöyle; "İstanbul İli Büyükçekmece ilçesi, Yakuplu Belediyesi, Beylikdüzü Mevkii, 21. ada 101. parsel üzerinde mevcut Tatilya olarak adlandırılan yapının müellifi tarafından binaya ait nitelikler öne sürülerek modern sivil mimarlık örneği olarak tescil edilmesi talebine ilişkin kurulumuz 16.11.2006 gün ve 231 sayılı kararı ile belediyelerden yasal durumun ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden mimari değerlendirilmesi konusunda görüş istenmesine karar verilen, Büyükçekmece İlçesi Yakuplu İlk Kademe Belediye Başkanlığı'nın yasal durumuna ilişkin 26.11.2006 gün ve 7937 sayılı yazısı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi mimari değerlendirme konusuna ilişkin 16.02.2007 gün ve 8170 sayılı yazısı ile İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın mülkiyet sahibi olarak yapının tescil edilmemesine ilişkin 05.01 2007 gün ve 0023 sayılı yazısı ve ekleri okundu, dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda: İstanbul İli Büyükçekmece ilçesi, Yakuplu Belediyesi, Beylikdüzü Mevkii, 21 ada. 101. parsel üzerinde mevcut Tatilya olarak adlandırılan yapı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Kurul Müdürlüğüne 05.01.2007 tarih ve 18. sayılı başvurusuyla sunduğu rapor ile İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin 25.12.2006 tarih ve 458 kayıt numaralı raporları doğrultusunda değerlendirerek 2863 sayılı yasanın 6. maddesindeki özellikleri taşımadığı ve tesciline gerek olmadığına karar verildi."


Maltepe Havagazı Fabrikası ve Elektrik Santrali (1929-2006)
Taksim Belediye Gazinosu (1938-1965)
Termal Büyük Otel (1938-1984)
Balıkesir Kervansaray Oteli (1956 - 2006)
TBMM Lojmanları (1984-2008)
Tatilya (1996-2006)
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :