MO'dan Ajans'a Alternatif Platform

04 Aralık 2009

2010 AKB Ajansı'nı "devlet eliyle STK'ların dışlandığı bir kurum" olarak tarifleyen Mimarlar Odası (MO) İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk, MO'nun kendi çalışmalarıyla 2010 sürecine katılmak istediğini söylüyor.

Yılmaztürk'e Ajans'ın yönettiği 2010 sürecine alternatif olarak MO'nun çağrısıyla toplanan "İstanbul Kültür Forumu"nu sorduk.

2010 AKB Ajansı'nı neden eleştiriyorsunuz?

Ajans, kültür alanında devlet eliyle STK'ların dışlandığı bir kurum. Bu kurumun karar mekanizmasını, hükümetin atadığı kişiler oluşturuyor ve sanatçılar sürecin dışında tutuluyor.
Oysa tüm dünyada buna benzer süreçler, hükümet eliyle değil STK'lar eliyle yürütülüyor.

2010 Yasası'na göre MO, Ajans'ın danışma kurulunda yer alıyor. Oradaki toplantılara MO katılmıyor mu?

Elbette katılıyoruz, fakat bizim hiç bir eleştirimiz dikkate alınmıyor. Örneğin bizim eleştirdiğimiz ve ayrıca UNESCO tarafından reddedilen projeler, UNESCO'ya ve bizim eleştirilerimize rağmen yatırım projesi olarak gerçekleştiriliyor. Yani 2010'un denetimsiz bütçesi, belediyelerin yatırım projelerinde kullanılıyor. Örneğin Fatih Belediyesi'nin,  2010'dan önce açıkladığı projeler için 2010 bütçesinden pay ayrılıyor.

İstanbul'da 2010'un yarattığı enerji ile pek çok kültürel proje söz konusu oldu, fakat Ajans 2010 fikri ile ilgisi olmayan, hatta içeriği bile belli olmayan projeleri destekliyor.

MO İstanbul Büyükkent Şubesi olarak Ajans'ın 2010 uygulamalarına alternatif bir birliktelik örgütlüyorsunuz. Nasıl yola çıktınız?

2010 sürecinden yaşanan sıkıntılar doğrultusunda, devletin dışında, kültür ve sanat alanında 2010 için faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplama kararı aldık. İlk toplantımıza çok sayıda sanatçı ve kurum temsilcisi katıldı. O toplantıda, yapacağımız çalışmaların 2010'dan sonra da devam etmesi gerektiği inancı ile her yıl "İstanbul Kültür Forumu" düzenleme kararı aldık.

Evet, bu forum Ajans'ın çalışma anlayışına bir alternatiftir, fakat biz yaptığımız çalışmalarla 2010 sürecine katılmak istiyoruz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Ajans'ın içinden; Korhan Gümüş ile...
Ajans'ın içinden; Şekip Avgadiç
Mimarlar Odası'ndan
ICOMOS'tan
Muhalefetten...
2010'da dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :