"Mekanar Mekan Araştırmaları bir taraftır"

01 Nisan 2009

Mekanar Mekan Araştırmaları nedir?

En basit şekliyle mimarlıktan sosyal bilimlere, sinemadan görsel iletişime kadar farklı disiplinleri "mekan" kavramı üzerinden bir araya getirmeyi ve bilgi üretmeyi amaçlayan bağımsız bir organizasyon denilebilir Mekanar Mekan Araştırmaları için.
mekanar.com  da bu organizasyonun internet sitesidir.

Proje Dikdörtgen hakkında yaptığımız söyleşilerin birinde, Proje Dikdörtgen'in belki de başka projelere evrilebileceğini söylemiştiniz. Mekanar, böyle bir evrimin sonucu mu?

Evet Mekanar, Proje Dikdörtgen projesinin içinden doğdu. Zaten ekibe baktığınızda, ekibin büyük çoğunluğunun Proje Dikdörtgen'de yer almış insanlardan oluştuğunu görürsünüz.

Mekanar Mekan Araştırmaları nasıl bir gereklilikten doğdu, peki?

Hiçbir şey durduk yere, birden olmuyor. Mimarlığa ve içinde bulundukları dünyaya belli bir duruşu ve özgün bir bakışı olan bir grubun kendi sözlerini telaffuz edebilmeleri için oluştuğu söylenebilir Mekanar'ın. Bu duruş nedir, diye soracak olursanız bu duruş; bugünün gerçekliğine, modern dünyanın soru ve sorunlarına, bugüne ve gündelik olana tarihsel bir perspektif içinden, hem ekonomi politiğin içinden hem de toplumsal kültürel olguların içinden bakabilmek olarak tarif edilebilir.
Bu ikisi arasındaki etkileşim ve birbirlerini değiştirme gücünün çok iyi anlaşılması gerekiyor aslında.

Bugün yapılan çalışmaların çoğuna baktığımda olayların fazla derinlemesine inilmeden, belli moda kavramların çekiciliğine kapılarak ve maalesef sadece kültürel oyunlar düzeyinde kaldığını görüyorum. Böyle bir tavır doğal olarak anlık, geçici ve eğlenceli olmaktan öteye gidemiyor. Gerçek bir tartışma ortamı için modern dünyanın en az 300 yıllık temel kavramlarının farkında olarak bir dil ve eleştiri geliştirilmesi gerekiyor. Bu şekli ile Mekanar Mekan Araştırmaları bir taraftır. Bu aralar "taraf olmak" pek moda bir kavram değil. Her şeyin geçici olarak algılandığı bir dünyada belli bir yerde durmak ve o pozisyonu savunmak yerine kavramlar arasında oradan buraya sıçramak insanlara daha cazip geliyor. Ama ben Mekanar Mekan Araştırmaları'nın gücünü bu duruş ve taraf olma iddiasından aldığını düşünüyorum.


Hakkı Yırtıcı ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :