Grafiticilerin Uğrak Mekanı: Su Parkı, Rusya

05 Ocak 2012Çin'deki "Wonderland" inşaatının akıbeti ve İstanbul'daki Tatilya'nın sonu düşünüldüğünde, internette yapılacak kısa bir "terk edilmiş mimarlık" araştırmasının neden çoğunun "eğlence parkları"na vakfedildiği daha net anlaşılacaktır: Eğlence türlerinin birer ‘trend' olduğu düşünüldüğünde, hele ki rekreasyonun hem yatırımcı hem de muhtemel ziyaretçi tarafından finanse edilebilmesinin gerektirdiği ekonomik refah hatırlandığında, dünyanın dört bir yanında tamamlanmamış veya miadını doldurarak kapatılmış eğlence yapısı enkazlarına rastlamak anlamlı gözüküyor.
Ancak bu örneğin "kaderine terk edilmesi" ne yatırımcı anlaşmazlığı ne de ekonomik girdaplardan kaynaklanıyor. 2004 yılında Rusya, Transvaal'de konumlanan bir su parkında yaşanan kaza sonrası 28 kişinin hayatını kaybetmesi, henüz 1 yıl önce inşaatına başlanan bu binanın da sonunu getirmiş. Öncelikle ulus çapında yükselen güvenlik çekinceleri, inşaatın durdurulmasına neden olmuş. Ardından ise yatırımcısı çekilmiş ve brüt beton yüzeyleri ile temel strüktürel elemanlarından ibaret kalan yapı, bir ‘grafiti cenneti'ne dönüşmüş.
3 bodrum katı dahil 15 katlı olarak planlanan su parkı, 5 havuzun yanı sıra çok sayıda su kaydırağı, bir müsabaka alanı ve spor oyunları gazinosunun yanı sıra otel, ofis, cafe ve sağlık merkezini kapsayacak şekilde tasarlanmış.

2007 yılında satın alınan ve özgün işlev şemasının el verdiği ölçüde bir alışveriş merkezine dönüştürülmesi düşünülen yapı, halen yıkılmayı bekliyor. O zamana kadar da kent arkeolojisi meraklılarını ağırlıyor.


Yapı Ölçeği
Kent Ölçeği
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :