Evsizler Gökdeleni Ele Geçirdiğinde: David Kulesi (Torre Confinanzas), Caracas, Venezuela

05 Ocak 201290'lı yılların başında, Venezuelalı yatırımcı David Brillembourg, başkent Karakas'ın merkezinde, ülkenin ekonomik büyümesini simgeleyen, pırıltılı bir finans merkezi inşa etmeyi hayal ediyordu. Ancak Confinanzas Kulesi'nin (Torre Confinanzas) kaderi bu düşten ayrı düştü; inşaatı tamamlanamayan 45 katlı bina, bugün 2500 evsiz insanı barındırıyor.Brillembourg'un 1993'teki ölümü ardından inşaatı duran, 1994 yılında patlak veren Venezuela ekonomik krizinin bir sonucu olarak devlete geçen binanın lakabı, "Torre de David", yatırımcısından geliyor. 2007 Ekimi'nde, Venezuela'nın uzun soluklu barınma probleminin bir sonucu olarak gecekonduya dönüşen yapıda bugün yerleşim 28. kata kadar uzanıyor.
Yapıda asansör, elektrik ve su tesisatı gibi temel uygulamalara ek olarak trabzanlar, pencere kasa ve kanatları ile –çoğu yerde- duvarlar da eksik. Ancak barınanlara devlet tarafından temel hizmetler sağlanmış. Örneğin 22. kata kadar su veriliyor. Binada berber, şaraphane ve –lisanslı olmasa da- dişçi muayenehanesi gibi yan hizmetler de mevcut.
Yapıyı belgeleyen Venezuelalı sanatçılar Ángela Bonadies ve Juan José Olavarría, yapıyı "güncel bir heterotopya" olarak tanımlıyorlar. Yapıya "etik bir mesafe"den baktıklarını ve karşılarındaki fenomeni "hilkat garibesi" olarak etiketlemediklerine dikkat çeken Bonadies ve Olavarría, yapının tarihsel, ekonomik, politik ve demografik bir sorunsallar bütününün ürünü olduğunu vurguluyorlar. Ve ekliyorlar: "Burada yaşayan insanlar oyun oynamıyorlar, eylem yapmıyorlar, yalnızca hayatlarına dair bir çözüm bulmaya çalışıyorlar."Yapının 'işlev şeması' ve mevcut sakinleri tarafından kaleme alınan kuralları.

David Kulesi'nin ortaya çıkaran şartları "bir sorunla yüzleşilmesini sağlayacak kararların eksikliğine karşı, yalnızca hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın varlığı" şeklinde betimleyen sanatçılar, Johannesburg gibi kentlerde benzer akıbetlerin olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: Domus


Yapı Ölçeği
Kent Ölçeği
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :