Emre Arolat Özgeçmiş

03 Ekim 2007

1982'de Galatasaray Lisesi'nden mezun olan Emre Arolat, 1986 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1992 yılında yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Öğrenciliği döneminde çeşitli ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında kazandığı ödüllü projeleri çeşitli mimarlık dergilerinde yayımlandı. 1986-1987 yıllarında Washington DC'de "Metcalf and Associates" Mimarlık Bürosu'nda çalışan Arolat, Türkiye'ye döndükten sonra Arolat Mimarlık Mühendislik AŞ.'de çalışmaya başladı. 14 yıl boyunca annesi Şaziment Arolat ve babası Neşet Arolat'la birlikte tasarımcı ortak olarak çalıştıktan sonra 2004 yılında Gonca Çırakoğlu ile birlikte EAA-Emre Arolat Architects'i kurdu.

Meslek hayatı boyunca çeşitli mimari yarışmalara katılan Arolat, 2006 yılında Dalaman Havalimanı projesiyle uluslararası "AR Awards for Emerging Architecture" ödülünü kazandı. Yine Türkiye'den katılımlarda ilk kez olarak 2005 yılında Minicity Model Parkı projesi, Mies van der Rohe Avrupa Ödülleri kapsamında seçilmiş projeler arasında yer aldı. 2004 yılında Proje, 2002 yılında Yapı ve Proje, 1992 yılında Yapı dalında olmak üzere 4 adet Ulusal Mimarlık Ödülü ile 2000 yılında Mimarlıkta Yeni Arayışlar Ödülü'nü kazandı. Mesleki yayınlarda makale ve deneme yazıları yayınlandı. 2006 yılında, çalıştığı yüzü aşkın projeden seçilen 30 projenin sergilendiği "...nazaran" sergisini gerçekleştirdi. Büyük ve küçük ölçekte bir çok projeye imza atan Emre Arolat'ın, Prof. Dr. İhsan Bilgin tarafından değerlendirildiği bir monografisi Literatür Yayınları tarafından yayınlandı. (Emre Arolat, Yapılar/Projeler 1998-2005)


1998 yılından beri Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinin mimarlık fakültelerinde atölye yürütücüsü ve proje jürisi olarak görev yapan Arolat , halen kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nda atölye yürütücüsü olarak görev yapıyor.


Makaleler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Hediye güden 5 yıl önce Emeklerinize sağlık👏🏻👏🏻👏🏻💐
  • Selvi Atasoy 4 yıl önce Mesleğine aşık olan insanlara bayılıyorum. Ne olursanız olun siz en iyisi olun. Saygılar hocam.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :