Ece Pekoğlu

23 Ocak 2020

ITU-SUNY İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümleri’nden mezun oldum. Üç sene New York’ta çalıştıktan sonra İstanbul’a geri dönüş yaptım ve iki senedir BINAA’nın idari işlerini takip ediyorum.

New York’ta dört sene okudum. Üç sene Manhattan’da inşaat ofisinde çalıştım. Mimarlarla sık sık diyalog içindeydim. Mimarlar, Amerika’da en son karar veren kişi oluyor. İnşaatta hiçbir değişiklik mimara sorulup, onay alınmadan devam etmez. İstanbul’a dönmeye karar verdikten sonra, inşaat tozunda değil daha çok ofiste çalışmak ve bu başlangıç kararlarının alındığı noktada olmak istedim. Kafamın da biraz karışık olmasından dolayı, Burak Bey’in yönlendirmesiyle, BINAA’da idari işleri takip ve fiyatlandırma yapmaya başladım. Ekip Amerikadaki ofisime kıyasla daha genç ve dinamikti. Genç ekip ile çalışmak İstanbul’a adaptasyonumu hızlandırdı. İki sene sonunda Türkiye’nin ofis işleyişi konusunda söz sahibi noktasına geldiğimi hissediyorum. 

Manhattan’da inşaat mühendisi olarak çalıştığım zamanda; 212 5th avenue, 10 Sullivan, IGT Shopping Mall, Trump Tower’da rezidans renovasyonu ve Hoxton Hotel gibi prestijli projelerde calıştım. İnşaat fiyatlandırmaları ile başlayıp, inşaat süreçlerine dahil oldum. Yaklaşık 100’e yakın temel başlangıçlı proje fiyatlandırdım. Fiyatlandırma programlarına olan hakimiyetim arttı. Hoxton Hotel, Soho House’un sahiplerinin Williamsburg’de açtığı çok lüks bir hotel. İki farklı Model odasını bir ay gibi kısa bir sürede kararların yüzde yüz verildiği bir platform oluşturarak bitirdim. Bu proje kendime güvenimi getirdi. Kısa sürede bu kadar prestijli ve adı olan projelerde çalıştığım için çok şanslıyım.

BINAA'nın ekibi genç ve dinamik, ofiste öncelikle herkes arkadaş. Burak Bey, akademide de bulunmasından dolayı, eksik bulunduğumuz konularda doğrudan bir öğretmen moduna giriyor. Herkesin enerjisi yüksek. 

Yapılan projelerin arasında Sakarya Kütüphanesi'nin süreci unutamayacağım bir deneyim oldu. Belediye ile çalıştık ve belediyenin fiyatlandırma yöntemi ile devam ettik. Bizim için yeni bir konuydu. Çok şey öğrendik. Çok yoğun ve keyifli geçen bir süre oldu. Ayrıca S2OSB’nin New York’taki 2017 Architizer A+ ödül töreninde bulundum. Mimari ve Metal üzerine birincilik ödülü aldı ve ilgi aşırı fazlaydı. Dünyanın önde gelen mimari ofisleriyle aynı platformdaydık. O günün bende bıraktığı etki sanırım asla unutamayacağım bir gün haline geldi. 


Burak Pekoğlu ile
BINAA Ekibi ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :