"Dionysos Sanatçıları neden kötü insanlardır?"

27 Ağustos 2014

Sığacık mütevazi bir tatil mekanından beklenen her şeye sahip. Deniz, kum, güneş, orman, tarihi bir yerleşim ve tabii ki antik kent kalıntıları. Teos Antik Kenti'nden bugün geriye pek bir şey kalmamış olsa da, geçmişte 12 İon kentinden biriymiş.Teos'taki en önemli kalıntı olan Dionysos Tapınağı'nın birkaç sütunu ayakta kalabilmiş. Tapınaktan kalan pek çok parça zeytin ağaçlarının kapladığı genişçe bir alana yayılmış durumda. Şarap ve tiyatro tanrısı Dionysos adına yapılan Teos'un en büyük tapınağı sayesinde kent, "Dionysos Sanatçıları" olarak bilinen bir tür tiyatro loncasının Batı Anadolu'daki merkezi olmuş antik dönemlerde. Tüm Hellen kentlerinde düzenlenen tiyatro ve müzik şenliklerine katılan sanatçıları bu lonca sağlarmış.

O dönemlerde tiyatroya verilen önem nedeniyle Teos'un toprakları bu lonca sayesinde kutsal ve dokunulmaz sayılırmış. Ancak söz konusu tiyatrocuların içe kapalı dinsel bir topluluk gibi yaşamaları ve kendilerini fazla önemseyen egoları nedeniyle Pergamon Kralı II. Attalos 'un hışmına uğrayarak Teos'tan sürgün edilmişler.

Antik metinlerde "çok saldırgan bir grup" olduklarından ve güçlükle bir düzene sokulabildiklerinden bahsedilen Dionysos Sanatçıları, ünlü filozof Aristo 'nun da problemlerinden biri haline gelmiş. "Dionysos Sanatçıları neden kötü insanlardır?" sorusuna kafa yoran Aristo, sanatçıların çoğunlukla kuralsız bir yaşam sürdürdükleri ve sanatlarını sanat için değil, para için yaptıkları, böylece bilgeliğe erişemedikleri sonucuna varmış.

Teos, uzun sürecek arkeolojik çalışmalara ihtiyaç duyuyor. Bugün pek çok kalıntı tarlaların, otların ve sitelerin arasından kurtarılıp gün ışığına çıkarılmayı bekliyor.


Ege'nin 'Yavaş' Sakini
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :