"Denememek, izlememek, eleştirmemek…"

04 Aralık 2009Meslek örgütleri de Ajans'ın uygulamalarını eleştiriyorlar…

Eleştirsinler, ben de eleştiriyorum. Ajans bu kadar da serbest bırakılmamalı zaten. Ama insanlar daha denemeden buna karşı çıkmasınlar. Ayrıca eleştirmenin yanı sıra Mimarlar Odası'nın gelip süreci yapılandırması gerek. Sanatçı sürece dahil olması gerek. Hiç kimse gelip burada yapılanları izlemiyor, burada yapılanları denetlemiyor, eleştirmiyor. Örneğin Hasanpaşa Gaz fabrikası için bizim önerdiğimiz modeli eksik buluyorlarsa yeni bir model önersinler, onu deneyelim. Ama denememek, izlememek, eleştirmemek ve daha en başından bu işin olmayacağını söylemek bence yanlış.

Mesela surların ihalesi, inşaat ihalesi gibi yapılabilir mi? Restorasyon bir teknik iş midir ki surlar yıllardır ihaleye çıkıyor? ICOMOS'un, Mimarlar Odası'nın bu durumu ortadan kaldırmak için zaten kendiliğinden bu işe talip olmaları gerek.

Mimarlar Odası'nın öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşları, bu tip işlerin devlet eliyle yapılamayacağını söyleyerek 2010 için alternatif bir proje hazırlıyorlar. Bundan haberiniz var mı?

Mimarlar Odası, STK'ları örgütlesin elbette. Bence çok iyi yapıyorlar, yapsınlar ki katılım modeli tartışılsın. Kamu yaratıcı enerjiyi nasıl harekete geçirebileceğini düşünsün. Bugün ihale yöntemi ile fikir üretimi gerçekleşiyor. Bu mümkün mü? Kamu ihale sistemi savaştan ve depremden daha tehlikeli. Düşünün İstanbul Bienali'nin ihale ile yapılmasını. Bu ne kadar absürd bir durum. Ağırlık, uzunluk, hacim, sıcaklık ölçülebilir şeylerdir. Peki yaratıcılık, yenilik, uzmanlık, sorgulayıcılık uzunluk, ağırlık gibi birimlerle, parayla ölçülebilir bir şey midir? Sanat eserini geçelim, bir tarihi yapının restorasyon projesinin yapılması örneğin, parayla ölçülebilir bir şey midir? Proje denen şey duvar kağıdı, sunta, sıva gibi bir madde midir ki metreyle satılsın? Proje, sanat eseri, araştırma gibi fikir ürünleri birer madde olmadıkları için ölçülerek, tartılarak satılamazlar.  Öyleyse uzmanlık kuruluşlarının yöntem geliştirmesi, kamuyu anonimliğe değil, yaratıcılığa açık hale getirmesi gerekli.


Ajans'ın içinden; Korhan Gümüş ile...
Ajans'ın içinden; Şekip Avgadiç
Mimarlar Odası'ndan
ICOMOS'tan
Muhalefetten...
2010'da dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :