Bugünün “Jo’burg”u Farklı Bir Bağlamda

08 Ocak 2010



Güney Afrika asıllı Kanadalı yönetmen Neill Blomkamp'ın sinema "debut"sü "District 9", klasik bilimkurgu filmlerinden ve gençliğinin Johannesburg'undan ilham alan yeni ve tüyler ürpertici bir film. Bugüne kadar yapılmış sinematik bilim kurgu eserlerine hiç benzemeyen kurgusu ile District 9, konu edindiği uzaylıları -Amerika'yı es geçerek- beklenmedik Güney Afrika "setting"ine yerleştiriyor ve hikayelerini burada yazıyor olması ile de türün farklı bir örneği. Bu filme, New York'un taze inşa edilmiş bir banliyösü veya Arizona ya da Nevada'nın gözden ırak yer altı mekanları değil, Sahara Çölü'nün en kabalık ikinci şehrinin görece kurmaca varoşları mekanlık ediyor. Üstelik de hikaye gelecekte değil, günümüzde, 2010'da geçiyor.

17 yaşına kadar Johannesburg'da yaşayan ve filmin yapımcısı Peter Jackson'a göre bu sayede "hikayeye özgün bir perspektif getiren" yönetmen Blomkamp, "Johannesburg'da sahip olduklarımızın replikasını yapmak müthiş derecede zor olacaktı" diyor. Blomkamp, aşina olduğu ve ona ilham veren özgün Afrika tadına sahip bu şehirde çekim yapma kararı hakkında şunları ekliyor:

"Burada o denli fazla görsel detay var ki… Kir, pas, toz… Görsel olarak inanılmaz derecede zengin. Bir filmin işlemesi için bence bu gerçeklik düzeyine ve kirlilik seviyesine ve dolayısıyla gerçekliğe ihtiyaç duyuyorsunuz."



Etnik ayrımcılık yıllarının kötü şöhreti ile tanınan ve günümüzde işsizlik oranlarının %91'lere ulaştığı kent, gerçekten de District 9'da olabildiğince gerçekçi ve inanılır bir şekilde yansıtılmaya çalışılıyor. Blomkamp'ın Vancouver'a taşınmasının üzerinden geçen senelerde dikenli tellerin, kapalı sitelerin, elektrikli çitlerin, gözlem kameralarının ve özel güvenlik firmalarının kentine dönüşen Johannesburg, yönetmenin gözünü de korkutmuyor. "Bu değişim Jo'burg'u dünyanın en çirkin kenti haline de getirebilirdi. Ancak ben bu halini şevk verici buluyorum ve kesinlikle bayılıyorum."


Filmin vizyona girmesinden önce yapılan tanıtım afişlerinden ikisi.Bu görseller, aynı zamanda filmde de farklı mekanlarda kullanıldı.

Sonuç olarak uzaylı tayfasının yerleştirildiği alandan ismini alan film, Johannesburg'a da -diğer bilim kurgu sineması örneklerinden alışık olduğumuz şekilde- yeni bir bir çehre kazandırmaya girişmiyor; aksine var olan kente onun tipolojisini tekrarlar nitelikte eklemeler ve çıkarmalar yapıyor.

Örneğin District 9'ın "Jo'burg"u, 28 yıldan beri orada yaşayan uzaylıların gemisi sayesinde yeni bir "landmark"a sahip oluyor. Öte yandan mevcut varoşlara eklemlenmeye çalışan bu yeni etnisite, distopik bir şimdiki zamanda var olmaya çalışırken "öteki"ler tarafından yeniden ötekileştiriliyor ve şehrin tamamen dışında konsantrasyon kampı benzeri District 10'e konuşlandırılmak isteniyor.


Sinefekt'ten Kuban Altan ile Bilimkurgu Sinemasının Ana Üretim Araçlarından Görsel Efekt Üzerine
1920'ler: Metropolis
1980'ler: Blade Runner
2000'ler: District 9
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :