Bryant Park Reading Room

02 Şubat 2012

Bugün New York, Bryant Park'ta konuşlanan Reading Room (Okuma Odası) , ilk olarak Ağustos 1935'te, Büyük Buhran nedeniyle artan işsizlik sorununa kamusal bir yanıt olarak ortaya çıkmıştı.


  Reading Room, 1935.

Ne gündüz vakit geçirecek bir yeri ne de yeni bir iş bulma ümidi olan nitelikli işsizlerin sıkıntısını gidermek üzere devreye giren New York Halk Kütüphanesi (New York Public Library - NYPL), işlerini kaybeden entelektüellerin ve işadamlarının, paraya, kütüphane kartına ya da herhangi bir kimlik belgesine ihtiyaç duymadan kitaplardan faydalanabilmeleri için "Open Air Library" yi (açıkhava kütüphanesi) yarattı.

Çok sayıda bankın yer aldığı bu ilk Okuma Odası; birkaç kitap, birkaç kutu dolusu dergi ve Oda'dan sorumlu beş kütüphanecinin yer aldığı şemsiyeli bir masadan ibaretti. Pazar hariç her gün açık olan Okuma Odası'ndaki kitapların çoğu halk kütüphanesinden temin edilirken, dergiler ve diğer ticari yayınlar şahıslar veya yayınevleri tarafından bağışlanıyordu.

Yağmur yağdığında ise kitaplar ve süreli yayınlar hemen su geçirmez bir sandığa yerleştiriliyor, kütüphancilerle okurlar da konunaklı bir yere sığınıyordu. Ödünç sisteminde herhangi bir karta ihtiyaç duyulmazken, kullanıcılardan sadece imza atmaları isteniyordu.  

Okuma Odası hizmeti, işsizlik sorununun çözülmesi ve II. Dünya Savaşı'nın başgöstermesiyle birlikte 1944 yılında sona erdi.

1935'te başlatılan Okuma Odası modelini günümüze taşıyan Bryant Park Reading Room ;

- zengin bir kitap ve dergi seçkisinin yer aldığı özel tasarım tekerlekli rafları,- öğle arasına ve iş çıkışına özel etkinlikleri ve okuma programları,- daha mahrem bir okuma alanı yaratmayı sağlayan hareketli mobilyaları,
  


- çocukların kullanımına yönelik olarak tasarlanmış kitaplıkları ve oturma elemanları ile güncel ihtiyaçları karşılayan, keyifli bir kent içi okuma alanı sunuyor.


Eski kuralları aynen tatbik eden Bryant Park Reading Room'da, herhangi bir üyelik veya kimlik kartı ibraz edilmeksizin, her türlü etkinliğe, yayına ve park sınırları içindeki diğer hizmetlere ücretsiz erişilebiliyor.


Açıkhava mekanları ve kamusal projeler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :