Bizans Kulesi'nden Beyaz Kule'ye

31 Temmuz 2009

Söylenen odur ki; Başpiskopos Eustathios tarafından kentin doğusunu korumak üzere yaptırılan Eski Bizans Kulesi'nin, 1430 yılında kentin Osmanlıların eline geçmesiyle birlikte yazgısı değişmiş. Yerine yenisi yapılana kadar geçen, yaklaşık yüz yıllık zaman boyunca kule yıkık bir halde miymiş yoksa sağlam mıymış, sağlam ise Osmanlı askerleri kuleyi kullanılmışlar mı yoksa kuleye gerek duymamışlar mı bilinmez, ama zamanı gelince, 1535 yılında yani, Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Bizans kulesinin yerine bir Osmanlı kulesi yapılmış.


 
Kulenin mimarının kim olduğu konusunda kulaktan kulağa dolanan rivayetlere tarihçi Franz Babinger, kulenin 1537'de Arnavutluk'ta bir kulenin güçlendirmesini yaptığı bilinen Mimar Sinan tarafından yapılmış olabileceğini söyleyerek bir yenisini daha eklediyse de binanın Venedikli mimarlar tarafından yapılmış olduğu kabul edilmiş.

Kule, Osmanlı'ya önce kale, sonra garnizon ve en son da zindan olarak hizmet vermiş. Verdiği hizmete göre de halk arasında ismi değişmiş. 16. yy "Aslan Kulesi" olarak anılan yapıya daha sonra Yeniçeri Kulesi denir olmuş. Yapı zindan olarak kullanılırken 1826'da Sultan II. Mahmud'un emri üzerine kuledeki tutukluların hepsi kılıçtan geçirilince ise adı, "Kan Kulesi" olarak değiştirilmiş.

Selanik, Birinci Balkan Savaşı'nın sonunda 1912 yılında Osmanlı'dan ayrılarak Yunan Devleti'ne katıldığında ise kule, arınmayı temsil eden sembolik bir vaftiz işleminden geçerek beyaza boyanmış ve bundan sonra da "Beyaz Kule" olarak anılmış. Fakat zaman içinde beyaz boyalar döküldüğünden, kule gerçek rengine dönmüş.

Erken tasvirlerinde kulenin orijinal halini, konik bir çatının çevreliyor olması, kulenin zaman içinde oldukça değişikliğe uğradığını gösteriyor: Kale burcunun, kulenin 1912-1917 yılları arasında gördüğü bakımda eklendiğini söyleniyor örneğin.Selanik'in önemli turistik merkezlerinden bir olan kule 1985 yılında bir restorasyon daha geçirmiş.

1988 yılında Selanik erken Hristiyanlık ve Bizans anıtları ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girerken, aynı yıl Beyaz Kule ile Europa Nostra (Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu) koruma ödülünü almış.

Bugün Yunanistan Kültür Bakanlığı'na bağlı bir müze olarak kullanılan yapı, Selanik'in en önemli tarihi eserleri arasında sayılıyor.

 


Selanik'in simgesi; Beyaz Kule
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :