"Bilgi-Mimarlık ile çok iyi anlaşıyoruz"

04 Kasım 2009

"VitrA ile Mimari Keşif" projesi kapsamında Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'na destek sunan VitrA'nın imzası Londra sergisinde de gözlerden kaçmadı.
İntema Müşteri İlişkileri Müdürü Arzu Uludağ'a neden İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne destek verdiklerini sorduk.

VitrA, neden Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'nı destekliyor?

Başından beri Bilgi Üniversitesi'nin projesine çok inanarak destek oluyoruz. VitrA markasına yön veren yöneticiler ile Bilgi- Mimarlık kadrosunun bakış açısı, etik anlayış gibi uzlaştığı noktalar var. O yüzden de çok iyi anlaşıyoruz.

Destek olmamızın ilk nedeni çok pratik bir açıdan bakıldığında şöyle: İyi bir iş ses getirir, biz de iyi işlerin destekçisi oluruz. İkinci nedeni ise VitrA'nın az önce İhsan Bey'in de bahsettiği "biz-onlar" ayrımını yapmayan, dünyada rekabetçi olmaya inanan ve bunun gereklerini yerine getirmeye çalışan bir firma olmasından kaynaklanıyor. Mimarlık ve biz birlikte gelişiyoruz. Türkiye mimarlığı dünyada söz sahibi oldukça, Türkiye'den çıkan yapı ürünleri markaları da dünyada o kadar söz sahibi oluyor.

Bilgi Üniversitesi'ne sunduğumuz destek, o inancın bir göstergesidir.

Siz de gezilere katılıyorsunuz değil mi?

Ben iş yoğunluğumdan ötürü sadece birkaç gün katılabiliyorum gezilere. Mimarların neyi hayretle izlediklerine, neye daha çok önem verdiklerini, ayrıntıların onları şaşırtıp şaşırtmadığına dikkat ediyoruz. Çünkü bunlar bize işimizi ne kadar doğru yaptığımızı gösteren şeyler.

İkinci neden ise böyle bir ekiple o kenti gezme fırsatının kolay kolay kimsenin eline geçmeyeceği gerçeği. Bal tutan parmağını yalar. (Gülüyor)

Sergiyi gezerken neler hissediyorsunuz?

Serginin başka bir bakış açısı sunmak adına ilginç bir çalışma olduğunu ve hatta
popüler kültüre de katkı sunduğunu düşünüyorum.

Fotoğraflara bakarken mutlu oluyorum ben. Birçok kişinin de mutlu olduğunu düşünüyorum. Kitabı okumadan da sergiyi gezenler olabilir. Bu konu ile çok ilgilenenlerin yanı sıra şehir sevdiği için de sergiye gelenler de olabilir.

Nasıl tepkiler alıyorsunuz sergiye dair?

Herkes kendi alanı ile ilgili tepkiler alıyor sanırım. Bize serginin kurgusu, fotoğraflar, küratöryel bakış ile ilgili tepkiler gelmiyor. Biz öncelikle kendi iş çevremizden "çok doğru iş yapıyorsunuz" şeklinde geri bildirimler alıyoruz ki bundan zaten eminiz ve bu konuda da tevazu sahibi değiliz.

İkinci olarak mimarlardan çok olumlu tepkiler alıyoruz. Mimarlar bu projenin, VitrA'nın marka değeriyle, vizyonuyla ve dünyaya dair geliştirdiği global algıyla çok yakışan bir proje olduğunu düşünüyorlar.


 


İhsan Bilgin ile...
Arzu Uludağ ile…
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :