Basmane – Oteller Sokağı

04 Aralık 2008

Basmane semtinde bulunan 1296 Sokak (Oteller Sokağı) , çoğunluğu taş söveli, cumbalı, taş işlemeli ve silmeli 19. yy. yapılarından oluşmakta. 320 metre uzunluğundaki Oteller Sokağı'nda yapılan koruma çalışmaları kapsamında 51 parsel ve 1973 metrekare düzenleme alanı bulunuyor.

19. yy. başında Kordonboyu ve Kemeraltı otellerinin tersine konut olarak inşa edilmiş olan Oteller Sokağı yapıları, Basmane Garı, İzmir Fuarı ve Kemeraltı Çarşısı gibi merkezlere yakın olması ve konaklama ihtiyacının artması ile otele dönüşmüş. İzmir Kordon otellerinin yangınlarla yok olmasından sonra elde kalan son örnekleri barındıran Oteller Sokağı'nın akıbeti, yüzyıl ortalarında sosyo-ekonomik durumun değişmesi farklılaşmış ve göçle gelen nüfusun artması ile alt-orta sınıfın konaklama mekanı haline gelmiş.

Zaman içinde bakımsızlık ve yapılan eklentiler sonucu mimari özelliklerini kaybetmeye yüz tutan yapılara yönelik yürütülen dönüşüm projesinin ilk adımı, Uşakizade Konağı'nın Sadıkbey Oteli olarak hizmete girmesiyle başlatıldı. Hazırlanan projede mevcut asfalt zeminin doğal taş kaplama olarak değiştirilmesi, telefon ve elektrik hatlarının sokak döşeme kotunun altına alınması, cephelerdeki uyumsuz eklentilerin kaldırılması, yapıların çatı, saçak, söve ve silmelerinin özgüne uygun olarak onarılması önerildi.

Aynı zamanda 19. yy Rum konut mimarisi özellikleri taşıyan ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağışlanmış olan bir yapı, Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi olarak hizmete sokuldu. 1973 yılından bu yana kullanılmayan, bakımsızlık nedeniyle tahrip olmuş yapı, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından hazırlanan röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile el sanatları çalışmaları ve sergileme alanları olarak yeniden işlevlendirildi.

Çalışmalar öncesinde ve devamı sırasında esnafa projenin önemini anlatmak ve koruma bilincini oluşturmak amacıyla düzenli toplantılar gerçekleştirildi. Esnafın beklenti ve ihtiyaçlarının belirlendiği bu toplantılarda gönüllü katılım da sağlandı.

Uygulama, Tarihi Kentler Birliği "Tarihe Saygı Ödülü "ne layık görüldü.


Kemeraltı'nın Tarihi ve Bilinmesi Gerekenleri
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ile Kemeraltı'nın Akıbeti Üzerine
Kemeraltı'nda Bugüne Kadar Neler, Nasıl Yapıldı?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :