Alberto Alonso: "Her iki ülke de Akdeniz'i paylaşıyor"

02 Temmuz 2010

Hastane ve sağlık merkezi projeleri üzerine uzmanlaşan Valencialı mimarlık ofisi ABL Arquitectos 2000 SLP'nin sahibi mimar Alberto Alonso, bir takım gelenekleri ifade eden yerel malzemelerin diğerlerine göre daha sürdürülebilir olduğunu söylüyor.

İspanya mimarlığında yerel malzeme kullanmak gerçekten de o kadar önemli mi?

Evet, yerel malzeme kullanmak önemli. Çünkü binaların tasarımı, ülkenin kültürünü ve tarihini yansıtan malzemelerin kullanılmasıyla birlikte bir takım değerleri, yani gelenekleri ifade ediyor.
Aynı zamanda yerel malzemelerin kullanılması genellikle, daha ucuz ve diğer malzemelere göre daha sürdürülebilir oluyor.

Peki, İspanya mimarlığının bugünü nasıl değerlendirilmeli?

Dünya çapında tanınmış bir mimar için (bir proje yaparken) yaratıcılık ve orijinallik ve aynı zamanda da estetik, işlev, bulunduğu yerin koşulları ve çevreye saygı önemli. Bu unsurların birlikteliği de projenin sonucunu veriyor.

Bugün dünyada İspanya mimarlığını kimler temsil ediyor? Bu temsilciler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bugün İspanya mimarisini temsil eden Calatrava ve Moneo, listeyi uzatmak mümkün, gibi kutsal figürlerden bahsedebiliriz. Ayrıca bu figürler yeni nesil mimarlar için fazlasıyla görünür durumdalar ve uluslararası anlamda da işleriyle tanınmaya başladılar.

Sizce İspanya mimarlığı ve Türkiye mimarlığı arasında herhangi bir bağlantı var mı? Ve bu bağlantıyı hangi unsurlar sağlıyor?

İspanya mimarisi ile, özellikle de bütün Güney İspanya mimarisi ile Türkiye mimarisi arasında pek çok bağlantı var. Bir kere her iki ülke de Akdeniz'i paylaşıyor ve dolayısıyla Türkiye'nin iklimi
İspanya'nın iklimine çok benziyor. Ayrıca her iki ülkede de yapıları kafesleyen güneş filtresi gibi mimari unsurlar kullanılıyor; dolayısıyla iklimin getirdiği ihtiyaçların da çok benzer olduğu açıkça görülüyor.
 
İspanyalı mimarlar neden Türkiye'de çalışmak istiyor? Örneğin sizi Türkiye'ye getiren ne oldu örneğin?

Türkiye'de pek çok sektörde sürekli büyüme yaşanıyor. Bunlardan biri de konuttan eğitim yapılarına, sağlık yapılarından İspanya'nın büyük bir deneyime sahip olduğu turizm yapılarına kadar geniş bir yelpazede deneyim ve "know-how" paylaşımında bulunduğumuz inşaat sektörü…


Santiago Parramón / Real Time Architecture / Barselona
Real Time Architecture'ın işlerinden örnekler
Miguel Angel Romero / Pich-Aguilera Architects / Barselona
Pich-Aguilera Architects'in işlerinden örnekler
Jacobo Alonso de Lucas/ Sphuse / Madrid
Sphuse'un işlerinden örnekler
Juan Hevia / NY Jhevia Architects/ Madrid
NY Jhevia Architects'in işlerinden bir örnek
Alberto Alonso / ABL Arquitectos 2000 SLP / Valencia
ABL Arquitectos 2000 SLP'nin işlerinden örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :