Yeniköy'de Bir Köşk İçin Spa

Alexis Şanal / 07 Aralık 2011
Şanal Mimarlık | Planlama'nın ‘İlk Yapı'sı, Yeniköy yamaçlarında yer alan bir köşkün bahçesinde konumlanan ve yıllarca sera olarak kullanılmış sundurmanın spa'ya dönüştürülmesi projesi… Bu 10 metrekarelik, mütevazı ancak arkasında bir o kadar da yenilikçi fikir barındıran projenin hikayesini Alexis Şanal aktarıyor...

"Boğaz'da konumlanan tarihi köşkün teraslandırılmış bahçeleri, düzenli yakın peyzajın samimi gölgelikleri ve kuşatılmışlığını, ormanlık alanlara doğru uzanan ırak, bir o kadar da göz kamaştırıcı bir vista ve çerçevelenmiş manzaralar ile dengeliyor. Bizim de ‘ilk yapı'mız, Yeniköy yamaçlarında yer alan böylesi bir köşkün bahçesinde konumlanıyor: Yıllarca bahçenin ‘gözcülüğünü' yapmış, aynı zamanda da sera olarak kullanılmış sundurmanın spa'ya dönüştürülmesi projesi…"Söz konusu sundurma, mülke ait bahçe duvarına paralel ve tarihi bir yapıya bitişik olarak bahçenin üst ve alt kotları arasında uzanıyordu. Müşterinin isteği ise, bahçe içinde ‘saklı' ve tüm yıl boyunca kullanılabilecek bir inziva mekanı yaratılmasıydı. Program ise basitti: Jakuzi, sauna ve bir dinlenme alanı.

"Projeye; çevresel ilişkisellik kurmak, ‘yer'in sağladığı doğal malzemeye öncelik tanımak, yerel zanaat bilgisiyle çalışmak ve ulaşılabildiği sürece dönüştürülmüş malzeme kullanmak hakkındaki tüm değer ve deneyimlerimiz ile sarıldık."Sonuç; sökülmüş gemilerden elde edilen ve geri dönüştürülmüş ahşap kerestelerden inşa edilmiş, tüm yıl boyunca doğal olarak havalandırılan ve tamamen açılabilen veya kapatılabilen bir yapı oldu. Traverten ile kaplı döşeme üzerine konumlandırdığımız, mekanın dışarı açabilen hareketli duvarlar ile çevrili ve ‘yüzer' bir cam çatı ile kapanan bahçe spa'sına, iç mekanı yağmurdan korumak üzere bir de cam saçak yerleştirdik.

"Hacmi sundurma ile birebir aynı olsa da bu yeni yapı, bahçenin kullanılmayan alanlarını hareketlendirdi.
 


"Bu iş bizim ‘ilk yapı'mız olduğu için, tiki çok parçalı kiriş ve kolonlar halinde işleyebilecek, kapatılmasına yönelik basit mekanik çözümler kullanabilecek ve devasa ahşap profiller arasına havalandırma detaylarını entegre edebilecek incelikte çalışan bir marangoza ihtiyacımız vardı. Tavsiye istediğimiz Nevzat Sayın bize, stüdyosu bünyesinde uzunca süredir birlikte çalıştığı, dolayısıyla ince detaylara hakim ve bizim detaylandırma yaklaşımımıza da aşina olan Kemal Kılıç'ı önerdi. Ne var ki kirişlerin köşelerini kamelya-vari şekilde pahlama alışkanlıklarının önüne geçemedik!

"Müşterimiz her fırsatta bahçe spa'sı projesini, "hayat kalitelerine en büyük katkıyı sağlayan en küçük ‘müdahale'" olarak tanımlar. Bu yapı, stüdyomuzun da en gözde işleri arasındaki yerini korur."


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :