Soyak İnşaat A.Ş. Yönetim Binası

03 Aralık 2008
Soyak İnşaat A.Ş. Yönetim Binası

Mimari Proje: Y. Mimar Lütfü Ünver
Statik Proje: İnşaat Yüksek Müh. İrfan Balioğlu
Mekanik Proje: Makine Yüksek Müh. Ömer Zalim
Elektrik Proje: Elektrik Yüksek Müh. Demir Köprülü
Genel Yüklenici: SOYAK İnşaat AŞ:
Diğer Alt Yükleniciler: Erde Mühendislik, Demta İnşaat
Şantiye Kontrolü: Lütfü Ünver
İşveren: SOYAK İnşaat AŞ:
Proje Yeri: Mecidiyekoy, İstanbul
Tasarım Tarihi: 1982
Yapım Tarihi: 1983
Toplam İnşaat Alanı: 8000 m2
Toplam Arsa Alanı: 1550m2

Soyak İnşaat A.Ş. Yönetim Binası, Soyak firmasının yurtdışı ve yurtiçindeki büyüme aşamasında gelişimine paralel olarak yeni bir yönetim binası ihtiyacı nedeniyle planlanmıştır. Projesi Haziran 1982'de tamamlanan yönetim binası 1983 yılında hizmete girmiştir.

İstanbul, Mecidiyeköy'ün merkezinde konumlanmış olan yönetim binasının ana girişi Bahçelievler Caddesi'nden olmakla birlikte Büyükdere Caddesi'nden de bir girişi bulunmaktadır.

Toplam on bir katlı olan Soyak İnşaat A.Ş. Yönetim Binası, kapalı otopark katı, bodrum katı, zemin kat, asma kat, 6 normal kat ve teras katı olmak üzere toplam 8000 m2 kullanım alanına sahiptir. Binanın ana girişinde yer alan galeri boşluğu ile geniş bir karşılama mekanı yaratılmıştır. Tüm katlar boyunca düşey ulaşım iki adet asansör ile sağlanılmaktadır.

Betonarme yapı sitemi ile inşa edilmiş olan bina 120 cm'lik modüler kurgusu ve geniş kolon aks aralıkları (600 cm-880 cm) ile ferah mekanlara sahiptir. Yaklaşık olarak 600 m2 kullanım alanına sahip ofis katları, geleceğe dönük esnek kullanıma olanak sağlamak amacıyla açık ofis anlayışla tasarlanmıştır.

Yapının zemin ve asma katında yer alan yaklaşık 260 m2'lık bir alan Sanat Galerisi olarak tasarlanmıştır. Sanat Galerisinin açılışı Bedri Baykam'ın büyük ilgi toplayan kişisel sergisi ile yapılmıştır.

Yönetim binasının cephesinde gelişmiş bir ısı yalımı sistemi ile beraber brüt beton kullanılmıştır. Yapının cephesine ritim ve simetri hakimdir. Yapı, çevre binalardan ayrılan mimarisi ve cephesindeki yalınlığı ile etkileyici bir görünüşe sahiptir. Cephede modüler güneş kontrol elemanlar kullanımı ile iç mekanlarda kullanıcı konforunu arttırılmıştır.

Soyak İnşaat A.Ş. Yönetim Binası, yapı teknolojisi ve yapı fiziği açısından döneminin öncü yapılarında biri olmuştur.

how to order the abortion pill online terminate pregnancy buy abortion pills online


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :