Legend Otel

05 Mayıs 2009
Legend Otel

"İlk Yapı"nın bu ayki konukları "Legend Otel" ile Serhan - Nesrin Sertel Sarıpınar. Sıra dışı tasarımları hayata geçiren ÜTOPYA MİMARLIK ortaklarından Serhan Sarıpınar bu projedeki yaklaşımını ‘Elinize bir örtü alıp, havadan bırakıyorsunuz, örtü düşüp kendi şeklini alıyor. Legend otel bu metafordan yola çıkmıştır,33 metre boşluk, havada iki kere S çizen bir kirişle geçiliyor. Burada kolon yok, tek bir kabuk var' sözleriyle ifade ediyor.

İstanbul'da Polonezköy'de bir butik otel olan Legend Otel'in proje bilgileri şöyle:

Tasarımda mevcut 3 villanın, üzerine atılan örtüyü delip geçmesi ve 33 metre geçen bu örtünün çelikten bir kaburgayla taşınması konseptinden yola çıkılmıştır. Doğayı içine almayı hedefleyen bu butik otel projesinde, çatı ve taşıyıcı sistem yapının içinde bulunduğu çiftliğin doğasına, topoğrafyasına öykünmüştür. Yerden başlayıp tekrar yere inen kaburgalar aracılığıyla geleneksel kolon-kiriş ilişkisi yeniden yorumlanarak, yapı teknolojisi adına denemeler uygulanmıştır.

Yapının bulunduğu topografyada kısa mesafede büyük bir kot farkı bulunmaktadır. Topografyanın bu zorlayıcı yönü tasarımda kullanılarak yer örtüsü hizasını 6 m yukarıya taşınmış, aynı form ve kıvrımlar çatı örtüsüne yansıtılmıştır. Bu yapay örtü(çatı) için yaşayan ve çevreyle beraber değişen bir malzeme öngörülmüş, alternatifler arasında bakırda karar kılınmıştır. Bakırın zaman içinde oksitlenerek yaşadığı renk değişimiyle yüzyıl boyunca yaşayan-yaşlanan bir organizma oluşu, yapının yaşayan bir yapı olması hedefiyle örtüşmüştür.

9.000 m² kapalı alana sahip olan otel, sadece yapım teknolojisi ve tasarımıyla değil, aynı zamanda yatırımcısının 60.000 m² lik doğal yaşamın korunduğu çiftliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden dışarıya dönük / odaklı bir plan çözümüne ve iç mekan tasarımına sahiptir. Legend Otel, özellikle çatı katı suitlerinin cam küplere dönüşmesiyle Polonezköy civarındaki en güzel seyir alanlarına sahiptir.

Otelin bodrum katında bulunan 400 m² lik konferans salonu, kutlama davet gibi işlevler içinde kullanılmak istendiğinden arka cephesiyle tamamen dışarı açılabilmekte ve çevreyle olan ilişkisini sürdürülmektedir. Aynı katta bulunan yarı olimpik yüzme havuzu, açılabilen cam çatısıyla hem açık hem de kapalı havuz olarak kullanılabilmektedir.

Legend Otelin ana aydınlatma prensibi saydam tasarımıyla gün ışığından olabildiğince yararlanmak olarak belirlenmiş,tavan yırtıklarına yerleştirilen gizli aydınlatmalarla desteklenmiştir. Dış mekan kaplaması olarak lamine ahsap,zemin kaplamalarının cini uygulaması, tasarım kaygılarının malzeme ölçeğine yansımasıdır.

Proje yeri: Polonezköy-İstanbul
Proje tipi: Butik otel
Yapım türü: Betonarme ve Çelik
Arsa Alan (m²) :  60.000 m2
Kapalı Alan (m²):   9.000 m2


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :