Köroğlu İnşaat İdari Ofisi

Salih Z. Salalı, Fatih Açıkalın / 11 Haziran 2015
Köroğlu İnşaat İdari Ofisi

4M Mimarlık'ın ilk yapısı olarak kabul ettiği Köroğlu İdari Ofisi'nin hikayesini, ofisin kurucuları ve projenin mimarları Salih Z. Salalı ile Fatih Açıkalın aktarıyor.


İncek bulvarında konut ve ticaret bölgesinde yer alan Köroğlu İdari Ofisi, iki ayrı parselin birleştirilmesiyle tasarlanan küçük ölçekli bir yapı. Çevresiyle kurduğu ilişki göz önüne alındığında kendi kendini yabancılaştırmayan bir kurguya sahip olan ofis yapısı, kullanılan malzemelerin cephedeki yoğunluğu ve değişkenliği sayesinde daha baskın bir mimari unsur haline getiriyor.Projenin tasarım, uygulama ve diğer disiplinlerarası üretim süreçlerinde tahmin edilenin aksine karşılıklı ortak kararların alınması ve uygulanması, yapım sürecini de hızlandıran önemli bir parametre haline geldi diyebiliriz. 4M Mimarlık'ın ilk yapısı olarak kabul edilen Köroğlu İdari Ofis yapısı; tasarım sürecindeki kararlar, işveren talepleri ve uygulama sürecindeki kolektif çalışma ile mimar-işveren geriliminin oldukça dışına çıkarak, deneyimlediğimiz en keyifli proje süreçlerinden biri oldu.

Arsa ifrazı, bitişik nizam ile ayrı parsellerin birleştirilmesi gibi imar durumlarının projeye yönelik çözülmesini ise, üretim sürecinin en zorlu aşaması olarak kabul edebiliriz. Her projede olduğu gibi imar durumlarıyla ilgili karşılaşılan zorluklar bu projede de tasarım kararlarını yönlendiren bir parametre olarak ele alındı ve kütlelerin işlevsel bağlantıları, içinde bulunduğu bağlam ve parselin verilerine göre konumlandırıldı. İncek bölgesinin henüz yoğun olarak yapılaşmaya açılmadığı dönemde bağlama, malzemeye ve yere dair alınan özgün kararlar, Köroğlu ofis yapısını, son yıllarda gelişmekte olan yapı dilinin dışında, yalın bir dile kavuşturdu.Yönetici odaları, toplantı odası, açık ofisler ve sosyal birimlerin yer aldığı projede, sonradan birleştirilen iki ayrı parselin üzerinde yükselen iki ayrı kütle girişleriyle birbirinden ayrılırken; geçişleri sağlayan köprü bağlantıları ve kullanılan ahşap malzemenin bütüncül bir kütle ile birlikte çalışması bu ayrımı tamamen ortadan kaldırdı. Ayrıca bu kütlelerin işlevsel bağlantılarıyla yaratılan sosyal avlu, yapıdaki yaşam ve ilişkilerin birbirinden koparmamasını sağladı.Taşıyıcı sistemi betonarme ve çelikten oluşan Köroğlu İdari Ofisi'nin cephesinde kullanılan ahşap, yapının farklı açılardan sunduğu cephe etkisini farklılaştırırken, iki ayrı kütleyi sarmalayan tek bir kütle algısı yaratmada yardımcı oldu.

Kütlenin güney yönüne doğru yönelimi, bakış açısı ve İncek bulvarındaki konumu, yapının tasarım sürecinde sunduğu önemli verilerden sadece birkaçıydı. Köroğlu İnşaat'ın marka yüzü olma ilkesiyle tasarlanan bu sarmal yapının; yalın, davetkar, "yer"e dair baskın karakteri ve etkili malzeme kullanımı ile, 4M Mimarlık'ın her aşamasıyla deneyimlediği özgün bir yapı olduğu ifade edilebilir.Proje Künyesi

Proje Adı: Köroğlu İnşaat İdari Ofisi
Proje Yeri: İncek, Ankara
Hizmet: Konsept/Uygulama
İşveren: Köroğlu İnşaat
Yapımcı: Köroğlu İnşaat
Toplam İnşaat Alanı: 1.200 m²
Proje Tarihi: 2010
Yapım Tarihi: 2012
Mimari Proje: Salih Z. Salalı, Fatih Açıkalın
Yardımcılar: Mehmet Ali Özcan, Başak Özgören, Melodi Şaşmaz
Statik: Ufuk Yurtoğulları
Mekanik: Abdullah Bilgin
Elektrik: Emre Yalçın
Görseller: Artifeks Medya


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :