Kirchgemeindehaus Seen

Turgut Alton / 02 Nisan 2009
Kirchgemeindehaus Seen

Turgut Alton, İsviçre'de gerçekleştirdiği bu ilk yapısının ortaya çıkışı ve sonrasında kendisi yarattığı olanaklar hakkında şunları aktarıyor:

"1960 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun olduktan sonra, ilk önce 1 yıl Almanya'da, sonra da İsviçre'nin koşulları daha iyi olduğu için; Zürich yakınında Winterthur kasabasına Mimar İsler'in yanında, yarışmalara ortak olarak katılmak koşulu ile çalıştım. Bu proje de girdiğim ilk yarışma idi.

"1960 yıllarında, Avrupa'da, özellikle İsviçre'de kiliseler; halkın hem sosyal hem de kültürel gelişimini sağlamak için "halkevleri" inşa ettirirlerdi.

"'Kirchgemeindehaus Seen' de, kilisenin Wintenthur'da Seen semtinde yarışmaya çıkardığı bir proje idi. Düğün, eğlenceler, tiyatro, konser vs. faaliyetleri için çok maksatlı bir büyük salon, ayrıca akşamları marangozluk, dikiş, dans vs. için 6 adet derslik isteniyordu.

"Yarışmadan anımsadığım; jürinin raporunda "projeyi yapanın çok genç ve tecrübesiz olduğunu, kusur ve noksanları olduğunu, fakat projedeki bir şeyin bu genci desteklemeye karar vermelerine sebep olduğu" yazıyordu.

"Bu rapor sonra jüri başkanı Prof. Hoesli ile tanışıp, E.T.H. da 2 yıl fahri asistanlık ve doktora yapmama sebep olmuştu."


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :