Günbatısı Konut Bloğu / Apartman 112

01 Ağustos 2009
Günbatısı Konut Bloğu / Apartman 112

İlk Yapı'nın bu ayki konuğu Günbatısı Konut Bloğu / Apartman 112 ile Cem Sorguç. Sorguç, yapının bulunduğu Göktürk Beldesi'nin gelişiminin, çevre yollarının etkisiyle 1972 sonrası gelişen Levent Mahallesi'ni akla getirdiğini söylüyor.

Sorguç'un kaleminden yapının öyküsü şöyle:


Eyüp'e bağlı Göktürk Beldesi yakın zamana kadar doğusunda yer alan Kemerburgaz ile daha çok anılan bir yerleşim. Etrafını saran yeşil dokusu, şehrin genişlemesinin kuzeye kayan ayağı ve  merkeze ulaşım kolaylığının görece avantajıyla 90'lı yıllarda tekil, şimdilerde ise katlı ve grup konut yapılaşmaları ile bunun getirdiği kısmi ticari gelişim nedeniyle İstanbul'un merkezine entegre olmaya çalışıyor. Çevre yollarının etkisiyle de 1972 sonrası Levent Mahallesi'nin gelişimini akla getiren Göktürk, altyapı ve planlama çözümsüzlüğünün getirdiği düzensiz parselizasyon ve ulaşım ağı nedeniyle aslında sıkıntılı bir sürece ve bunun getireceği olumsuz sonuçlara açık.

Söz konusu proje, beldenin zamanında arterlerinden kabul edilen güney-kuzey aksındaki Göktürk Caddesi'nin kuzey ucunda yer alıyor. Yakın çevresi, en yaşlısı 10-15 yıllık yapılardan oluşuyor. Projeye ilk başladığımızda ise kuzeybatı komşu parseldeki atıl kalmış bir inşaat dışında doğusu ve güney yönü tamamıyla açıktı. Fakat imarlı çevre parseller nedeniyle yapıyı o an ki mevcut ortamı içerisinde projelendirmek inşai aşamada bile bizi hüsrana uğratabilirdi. Gelinen nokta da öngördüğümüz gibi oldu ve şu an çevre tüm parseller de binalar ayağa dikildi.

Önünden geçen ve kuzeye doğru giden Göktürk Cadde'si bir dolaşımın olduğu fakat turunu tamamlamadığı için daha çok belli bir rutini ve tanımlı yoğunluğu olan bir sirkülasyona açık. Ama bunun yarın da böyle olacağı söylenemez. Bu kabulle yaşam alanları manzaraya ve açıklığa da cephe veren arka tarafa yerleştirildi. Binanın caddeden kullanılan zemin katlarına 3 eş bir köşe ticarethane yerleştirildi. Cephede boyunca giden eğim nedeniyle bir tesviye kotu oluşturuldu ve mevcut kaldırım ile sonrası için yol-kaldırım kot oynamalarının bertaraf edilmesi kollanmaya çalışıldı.

Apartmanda, zemin katta oluşturulan 1+1'ler, üst katlarda oluşturulan iki- katlı (dubleks) 4+1 ile 2+1 ve 3+1'lerden mürekkep 22 dairelik bir dağılım var. Konutlara tek bir girişten ve açıldığı ortak geniş bir holden giriliyor ve 3 çekirdeğe bu ana girişten dağılınılıyor.

Açık bir havuz ve altında yer alan bir kondisyon salonuna da ortak zemin holünden geçiliyor. Havuz çanağı altında ise daire depoları ve yan sokaktan girilen otopark yer alıyor.

Kuzeybatıda yer alan yegane bitişik parsel ile proje alanının dar açıya dolayısıyla fonksiyonel kusur oluşturacak köşe de strüktürel devamlılık kesilmedi. O cepheyi kullanan dairenin de mahremi geri tutularak kollanmış oldu.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :