Forsen Sennebogen Vinç Bakım Merkezi

07 Ocak 2010
Forsen Sennebogen Vinç Bakım Merkezi

İlk Yapı'nın bu ayki konuğu Gebze'deki Forsen Sennebogen Vinç Bakım Merkezi ile Nilüfer Kozikoğlu.

Kozikoğlu düşük bütçe ile kısa zamanda tamamlanması hedeflenen projenin, vinç parçaları için tamir ve bakım atölyesi ile bu atölyenin yanında değerli parça deposu ve eğitim salonu olarak kullanılabilen bir yapıdan oluştuğunu ifade ediyor.

Tuşpa Mimarlık tarafından 2005 yılında projelendirilen Forsen Sennebogen Vinç Bakım Merkezi, 2006'da uygulandı. Yapı, Gebze"de TEM ile E5 karayolunun kesiştiği kavşağın birkaç yüz metre ilersinde bulunuyor. 

Düşük bütçe ile kısa zamanda tamamlanması hedeflenen projen, vinç parçaları için tamir ve bakım atölyesi ile bu atölyenin yanında değerli parça deposu ve eğitim salonu olarak kullanılabilen bir yapıdan oluşuyor.

Kozikoğlu proje hakkında şunları söylüyor:

"Tasarımda yönlenme kararları ve rüzgar, güneş ve gürültü için alınan doğrudan ve sade tavırlar söz konusu. İdare binasının kuzeye tamamen kapalı, bina içindeki ofisler hemen hemen tüm aydınlıklarını galeri boşluğu ve güneye açılan pencerelerden alıyorlar. Gün içinde yapay ışık kullanımı minimum seviyede tutuldu. İç mekanda gürültünün etkisinin ve ısınma giderlerinin de en az miktarlarda olmasına dikkat edildi. Batı cephesi için düşünülen güneş kırıcılar henüz uygulanamadı. Etkin kot farklılıkları ve dar mekana rağmen büyük araç hareketleri çözümlenerek arazi değerlendirilebildi."


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :