Expo 2016 Antalya Expo Kulesi

Serdar Kızıltaş, Zeynep Melike Kızıltaş / 24 Ağustos 2017
"Doğup büyüdüğüm ve eğitim için ayrıldığım kente simgesel bir yapı tasarlama fikri bizi müthiş heyecanlandırdı ve projeyi üretme döneminde motive etti" diyen Serdar Kızıltaş, NİTA'nın İlk Yapı'sı olan EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi'nin hikayesini ortağı Zeynep Melike Kızıltaş ile birlikte Mimarizm'e aktardı.

EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi ile olan hikayemiz, 2014 yılında EXPO Ajansı tarafından açılan ulusal mimari proje yarışmasını, yarışma şartnamesinin satın alınması için belirlenen son gün görüp katılmamız ile başladı.

Bir aylık süre içerisinde hazırladığımız konsept proje ile jürinin değerlendirmeleri neticesinde birincilik ödülüne sahip olduk. Sonrasında 3 aylık bir sürede uygulama projelerini hazırladık. Proje ihale edildikten sonraki 9 ay içerisinde yapımı tamamlandı ve 23 Nisan 2016 tarihinde kullanıma açıldı.  

Antalya'yı hatırlatacak bir yapı

EXPO 2016 Antalya, "Çiçek ve Çocuk" temalı Botanik EXPO'dur. EXPO alanı Antalya'nın doğusunda, havalimanına 8 km uzaklıktadır. Antalya'nın doğusundaki tatil beldeleri; Belek, Side, Alanya'yı Antalya'ya bağlayan karayolunun üzerinde bulunmaktadır. Buraya yapılacak kule sadece EXPO'nun gözlem kulesi değil, Antalya'yı ziyaret eden turistlerin tatillerini yapacakları otellere giderken ve havalimanına dönerken önünden geçecekleri ve etkileşimde bulunacakları, Antalya'yı hatırlayacakları bir yapı olma özelliği taşımaktadır. 

EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi, NİTA© Gürkan Akay

Üçkapılar'dan ilham alan form ve fonksiyon

Yapıyı tasarlarken  ana kaygımız; son derece basit, akılda kalıcı, birkaç çizgi ile ifade edilebilen sembolik bir  yapı tasarlamak olmuştur. Program olarak EXPO alanı ve Antalya'nın gözlemleneceği seyir platformları istenmektedir. Seyir platformları havalimanının izin verdiği en üst kotta tasarlanmıştır. Yapının formu zeminden yukarıya doğru genişleyen dairesel formda tasarlanıp, üst kotlarda en geniş yerlerde kapalı ve açık seyir katları oluşturulmuştur. Yapının dairesel formu 360 derece manzaraya odaklanmayı sağlar.

EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi, NİTA© Gürkan Akay

Yapının formu üç eş parçaya bölünmüş, bu parçalar Antalya'nın simgesel değeri olan Hadrianus Kapısı (Üçkapılar) ile ilişkilendirilmiştir. Bu üç parçanın içerisine asansörler yerleştirilmiş, yapı kabuğunun bu üç asansörü sarması ve yukarıda seyir platformlarını oluşturması kurgulanmıştır. Form ve fonksiyon bir arada oluşmaktadır. Yapının merkezinde ana taşıyıcı eleman olan betonarme silindir içerisinde yangın merdiveni, mekanik şaftlar ve servis hacimleri bulunmaktadır. 

Türkiye'nin ilk EXPO organizasyonun simgesi

Cephe; yapının oturduğu zemin kotunda tamamen solid, yukarılara doğru çıktıkça araları açılan alüminyum strüktürden oluşmaktadır. Alüminyum cephenin aralıkları seyir katlarında optimum mesafeye ulaşır ve seyre olanak verir. Cephe tasarımındaki ana kaygımız, sergilenen yapı formunun dışarıdan bir bütün olarak algısının bozulmaması olmuştur.  

EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi, NİTA© Gürkan Akay

EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi, NİTA© Gürkan Akay

Yapı; EXPO Alanı'nın giriş meydanında konumlanmaktadır. Ziyaretçilerin EXPO alanına yaklaşırken ilgisini ilk çeken yapı EXPO Kulesi'dir. 

Yapım metodolojisi anlamında ilginç olan ise, yapının betonarme strüktürü tamamlandıktan sonra, çelik strüktürlü seyir katlarının 0 kotunda 3 kat olarak üretilip yukarıya kriko sistemi ile taşınmış olmasıdır. Yapı bu yöntemle 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. 

EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi, NİTAAçılış © Gürkan Akay

NİTA'nın İlk Yapı'sının Türkiye'nin ilk EXPO organizasyonun simge yapısı olması, ülke genelinde, hatta uluslarası düzeyde ilgi çekmesi bizim için çok büyük bir şans ve kendi yolumuzu oluşturmak anlamında çok güzel bir başlangıç olmuştur. Yapı ayrıca, Dünya Mimarlık Festivali - WAF 2017'nin "Tamamlanmış Sergi Yapıları" kategorisinde finale kalmayı başarmıştır.

EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi, NİTA© Gürkan Akay

EXPO Kulesi'nden önce farklı mimarlık ofislerinde çalışan iki mimarken, bu proje ile NİTA (Nitelikli Tasarımlar Atölyesi)'nin de temellerini atmış olduk.  

* Serdar Kızıltaş ve Zeynep Melike Atay Kızıltaş tarafından kurulan NİTA, İstanbul ve Antalya ofisleri ile mimari üretimine devam etmektedir.Proje Künyesi
Proje Adı: Expo 2016 Antalya Expo Kulesi
Proje Yeri: Antalya / Aksu
Proje Ofisi: Nita Architects (NİTA)
Mimari Tasarım: Serdar Kızıltaş, Zeynep Melike Atay Kızıltaş
Mimari Proje Ekibi: Serdar Kızıltaş, Zeynep Melike Atay Kızıltaş
İç Mimari Tasarım: Serdar Kızıltaş, Zeynep Melike Atay Kızıltaş
Yardımcı Mimar: Zeynep Hacıhanefioğlu
Cephe Danışmanı: GFC Facade Consultant
İşveren: Expo 2016 Antalya Ajansı
Alt Yüklenici: Metal Yapı
Konsept Tasarımı: NİTA
İç Mekan Projesi: NİTA
Uygulama Projesi: NİTA
Cephe Tasarımı: NİTA
Mobilya Tasarımı: NİTA
Aydınlatma Tasarımı: NİTA
Fotoğraflar: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Tarihi: Eylül 2014
Proje Bitiş Tarihi: Ocak 2015
İnşaat Başlangıç Tarihi: Haziran 2015
İnşaat Bitiş Tarihi: Nisan 2016
Arsa Alanı: 1.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4.584 m2


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :