"ev: 4x12"

09 Nisan 2010
"ev: 4x12"

İlk Yapı'nın bu ayki konuğu Arnavutköy'de bulunan "ev: 4x12" projesi ile Hayriye Sözen. Sözen, "ev: 4x12"yi mevcut yapının taşıyıcısını güçlendirmekle birlikte yeni kesitlerle yeniden kurgulayarak 2007 yılında tasarlandığını, iki çocukları olan ev sahiplerinin ise eve  2008'de yerleştiklerini söylüyor.

Sözen yapıyı kısaca şöyle anlatıyor:


"Bitişik düzende 1960'lı yıllarda iki cepheli olan inşa edilmiş yapının dar uzun şeması (4m x 12m), projenin başlangıcından itibaren katlar arası ilişkilenmeleri zorunlu kıldı. Yeni kesitler düzenlenirken evin olabildiğince çok ışık almasına ve derinliği boyunca bu ışıklılığın sürdürülmesine çalışıldı. Giriş katındaki mutfağın arka bahçeyle, günlük yaşama alanının ise -diğerine oranla daha büyük alan kullanımına olanak veren- ön bahçeyle ilişki kurması istendi. Giriş üzerindeki katta bir banyo ve bir de çocuk odası yer alıyor. Ön bahçeye bakan ebeveyn yatak odasının asma katlı kesiti bu katta başlıyor. Çatı katında ise ileride çocuk odasına dönüşecek bir konuk odası ve ebeveyn banyosu bulunuyor.

Evin tasarımından yapımına kadar yaşanan bütün süreçlerde kullanıcıların mekan niteliğine ilişkin açık ve net tanımları oldu. Bu durum projeye ve uygulamaya olumlu katkı sağladı. Bu nedenle malzeme seçimi yaparken ve detayları oluştururken zorlanmadık. En başından itibaren kullanıcıların tasarım ve uygulamanın içinde doğrudan yer almaları nedeniyle, bugün için yaşamlarına uyumlu, gelecekte farklı kullanım potansiyelleri barındıran bir mekan kurulmuş oldu."
 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :