Çimentaş Genel Müdürlük Binası

Vedat Zeki TOKYAY / 05 Nisan 2012
Çimentaş Genel Müdürlük Binası

Mimar Vedat Zeki Tokyay, 1990 Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde Gri Sanat Yapı Ödülü birinciliğini elde eden "İlk Yapı"sı Çimentaş Genel Müdürlük Binası ile konuk oluyor Mimarizm sayfalarına.


İzmir'in Işıklar köyünde
bulunan Çimentaş çimento tesisleri parselinin, yol tarafında yer alan mevcut idari binanın yanındaki park alanında, hiçbir ağaç kesilmeden inşa edilen yapının hikayesini, mimarının kaleminden aktarıyoruz:

"Modüler anlayışla ve açık uçlu tasarlanmış olan bu yapı, zemin kat ile 1. katında açık ofis ve müdürlükleri; 2. katında ise kongre merkezini barındırmaktadır. Bodrum katta ise, arşiv ve mekanik odalar yer alır.  Üstte: Giriş katı // Altta: Kongre merkezi

"Yapı kabuğunun tümü brüt beton olarak tasarlanmıştır. Brüt beton U formundaki perdelerin içinden tesisat kolonları geçer. Bu perdeler köşelerden uzaklaştırılıp, strüktürel kutunun köşelerinin saydamlaştırılması amaçlanmıştır. U perdelerin birbirine bağlanmasıyla, her birimin iki yanında, üç katlı bir saydamlık elde edilebilmiştir.

"Yeni yapı, eski idare binası ile bir köprü aracılığıyla bağlanmakta, bu şekilde bahçelerin bütünlüğü sağlanabilmektedir. Köprü geçişin ucunda, yeni idare binası mantığına uygun bir geometrik formda kütüphane ve sağlık merkezi yer alır. Düz çatı yapılmasındaki ana amaç, çatının bir çatı bahçesi gibi kullanılabilmesidir.

"Yapının iç mekanındaki çıplak beton kaset tavan genel modül çerçevesinde tanımlanmıştır. İç mekanda yer alan mobilya bölücüler, kapılar ve vitray pencereler de aynı modüle uygun yapılmıştır. İç mekanlar, genel olarak açık ofis mantığına göre tasarlanmıştır."

Proje Künyesi

Yapılış tarihi:
1989
İnşaat Alanı: 3500 m2
Mimari Proje: Vedat Zeki Tokyay
Statik Proje: Şerif Eroğul
Mekanik Proje: EKE Tesisat
Elektrik Projesi: Onmuş Elektrik


Plan ve kesitlerin büyük boyutlu görsellerine ulaşmak için ilerleyiniz >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :