Çeliktepe Halk Kütüphanesi

Aslı Mimarlık / 31 Mart 2022
Aslı Mimarlık; her yaştan kitlenin özellikle de çocukların okumaya olan ilgilerini artırmak için yeniden projelendirdiği Çeliktepe Halk Kütüphanesi'ni anlattı.

Senenin ilk Çat Kapı röportajını gerçekleştirdiğimiz Aslı Mimarlık’ın Kurucu Ortaklarından Aslı Karaarslan Özcan, ofisin "İlk Yapı"larından Çeliktepe Halk Kütüphanesi'nin yenilenme sürecini paylaşıyor:

Türkiye’de oldukça az okuyoruz ya da okumuyoruz gerçeğini, kütüphanelerin bugünkü durumu daha da desteklemektedir. Türkiye’deki Halk Kütüphaneleri yeniden canlandırılıp, ayağa kaldırılmaya başlanmıştır. Bu girişim ile kütüphanelerin daha çağdaş, okumayı özendiren nitelikte ve dünya standartlarına erişmiş hale gelmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda ele alınan, Aslı Mimarlık tarafından projelendirilmiş olan İstanbul Çeliktepe Halk Kütüphanesi en iyi örneklerden biridir.

İstanbul içinde birkaç ilçeye birden hitap eden ve Çeliktepe’de yer alan kütüphanemizin; bu ilçeler içindeki okuma talebini karşılaması, mevcut durumu ile mümkün değildi. 

Mevcut durum

İlk yapıldığında Karayolları'na ait depo binaları olarak hizmet veren iki kargir bina, Kültür Bakanlığı mülkiyetine geçtikten sonra yapılan ek bina ile kütüphane amaçlı kullanılmak üzere hayata geçirilmiştir. Ancak geçen zaman içinde; strüktürel olarak çatısı taşıyıcılık özelliğini neredeyse kaybetmiş, üst kaplama tamamen çürüdüğünden yapının her mahali çatıdan gelen su ve pislik ile kullanılmaz hale gelmiş olup, binanın üç cephesindeki tüm camları ve doğramaları, mahal içindeki oturma grupları ve  diğer kullanım elemanları tahrip olmuştur. 

Proje araştırmaları

Fonksiyonel olarak, ilk yapım amacı farklı olması nedeniyle, kütüphane kullanımına yönelik gereksinimleri karşılamayan Çeliktepe Kütüphanesi, 2001 yılında İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolünde kütüphane olarak düzenlenmek üzere yapımına başlanmıştır. 

Cephe genel görünüş

Ana okuma salonu

Büyük okuma salonu-plan perspektif


Çeliktepe Halk Kütüphanesi, her yaştan kitleyi okumaya özendirmek ve özellikle çocukların okumaya olan ilgilerini arttırmak için yeniden projelendirilmiştir. Bu projede çocuklara yönelik oluşturulan mekanlarla, çocuklara okurken de eğlenebileceklerini öğretmek, okumanın bir zorunluluk olmaktan çıkarıp zevkli bir hale getirilmesini sağlamak hedeflenmiştir. 

Çocuk okuma bölümü - bilgisayar bölümleri

Proje kapsamında engellilerin de ihtiyaçları göz önüne alınmış, engelliler için özel giriş, tuvalet yapılmış olup okuyucu bölümlerinden etkin yararlanabilme olanakları sağlanması düşünülmüştür. 

*

Proje Yeri: Kağıthane / İstanbul, Türkiye
Proje Tarihi: 2001
Yapım Tarihi: 2002
Mimari Proje: Aslı Mimarlık
Ana Yüklenici: Evliyaoğlu İnşaat Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti.
İşveren: TC Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü
Toplam İnşaat Alanı: 600 metrekare


 
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :