Borr Satış ve Ofis Binası

Amber EROYAN / 04 Kasım 2010
İlk Yapı'ya bu ay konuk olan isim, "Borr Satış ve Ofis Binası" ile Norm Mimarlık.

Mimari tasarımını, ofisin kurucusu Ahmet Tercan ile Esin Tercan'ın gerçekleştirdiği Borr Satış ve Ofis Binası, Feneryolu Bağdat Caddesi'ne cepheli, dar uzun bir parsel üzerinde konumlanıyor. 2002 yılında projelendirdikleri yapının tasarım sürecinde, çevre verileri, Bağdat Caddesi'nin alışveriş aksı özelliği, trafik akış yönünün belirleyici olduğunu belirten Tercan, ilk yapı hakkında şunları aktardı:

"Binanın yaya yaklaşım yönü ve trafik akışına göre öncelikle algılanan 'vitrin' bölümünü yeniden tanımlayarak, yeni bir kavram ve biçim olarak vurguladık. Bağdat Caddesi'ndeki tipik imar durumu gereği, sorgulanmadan yapılan 1.50 m çıkma hakkından vazgeçilerek vitrin 2 kat boyunca devam eden sürekli ve önemli bir tasarım ögesine dönüştürüldü.


Fotoğraf: Gürkan AKAY

Vitrinin hemen üzerinde tasarlanan geniş güneş kırıcılar bu mekanı vurgulayarak cadde-vitrin arakesitini tanımlıyor ve böylelikle vitrin camının üzerindeki ışık yansımaları minimuma indirilmiş oluyor. Binanın tüm satış alanlarında oluşturulan sağır yüzeyleri ve iç mekan karakterini dış cepheye de yansıttık. Cephedeki tüm açıklıklar farklı boyutlarda tasarlanan güneş kırıcı elemanlarıyla kontrol altına alındı ve binanın çevre duyarlı karakteri vurgulamış oldu.


Fotoğraf: Gürkan AKAY

Binanın planı ise son derece basit bir çözümle elde edildi. En dar ve arka konumda düşey ulaşım ve tesisat şaftları çözülerek tüm kat alanı esnek bir anlayışa açık biçimde değerlendirildi. Binanın dış cephesi, dolu-boş oranlarındaki dengeyi vurgulayan farklı karakterde doğal taş, low-e ısı cam ve kompakt ahşap panel gibi malzemelerle tanımlandı."


Fotoğraf: Gürkan AKAY

Borr Satış ve Ofis Binası Proje Künyesi

Mimari tasarım: Dr. Ahmet Tercan (Y. Mimar) ve Esin Tercan (Mimar)
Yardımcı mimar: Aslıhan Kalmaz Kemer (Y. Mimar)
Proje yeri: Bağdat Caddesi, Kadıköy
Proje tarihi: 2002

how to order the abortion pill online http://www.shift-in.com/page/terminate-pregnancy.aspx buy abortion pills online


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :