Bodrum Ece Resort

E. Seda KAYIM / 06 Ağustos 2010
Bodrum Ece Resort

İlk Yapı'nın bu ayki konuğu, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde yakın arkadaş olan Ömer Faruk Kurdak ve Ömer Lütfi Somer tarafından 1976 yılında kurulan Ömerler Mimarlık'ın, Haluk Somer ile birlikte uyguladığı projesi Ece Resort.

Ömerler Mimarlık ekibinden Ömer Kurdak, Ömer Somer, Sevda Koşlu ve Muzaffer Mutlu ile Promet A.Ş. ekibinden Haluk Somer tarafından 1988 senesinde Bodrum'da projelendirilen, statik projesi ise Ontü Mühendislik tarafından hazırlanan Ece Resort, 5 bin metrekarelik bir arsa alanı ve 2 bin metrekarelik bir proje alanına sahip. 3 katlı yapı, 70 odayı kapsadığı gibi, bünyesinde kapalı restaurant ve mutfak, özel tasarım bir bar, servis mekanları, lobby ve resepsiyon alanları barındırıyor.

Ömerler Mimarlık kurucularından Haluk Somer'in Ece Aksoy ile tanışıklığı vesilesiyle gelen teklif üzerine geliştirilen proje, "o yıllarda bilgisayar kullanılmadığı için birçok ofiste olduğu gibi paralel cetvel ve rapido kullanarak" hazırlanmış. Proje hazırlığında öncelikle Bodrum'da uygulanan imar yasası temel alınmış. Kurdak ve Somer, imar planı gereğince "oteli parçalı blok şeklinde tasarlamak dışında bir alternatif" olmadığını ve büyük cepheli binalara izin verilmediğini vurguluyor.

Ece Resort Otel, temel olarak, "Bodrum yerel mimarisine uyum sağlayacak şekilde" planlanan, avlulu bir otel kompleksi… Projenin işvereni Ece Aksoy'un isteği doğrultusunda özel bir butik otel olarak tasarlanan yapının tüm aşamalarında Bodrum yerel mimari motifleri kullanılmış. Yapısal olarak tüm bloklar, ortadaki avluya doğru yönlendirilip, otel bloklarında açık ve kapalı teraslar oluşturulurken, iç mekanlarda, yani oda ve ortak alanlarda ise yine yöresel mimariye uygun düzenlemeler yapılmış.

Ömerler Mimarlık'ın kurucuları Kurdak ve Somer, projenin yerel dokusu hakkında şunları ekliyor:

"Bu konuda Ece Hanım'ın hassaslığından bahsetmek gerekir. Tüm mobilyalar ve dekorasyon elemanları özenle seçildi; hatta bazıları bit pazarından alındı. Bu sayede her odası birbirinden farklı, Bodrum yöresel motiflerinin fazlasıyla hissedildiği bir butik otel tasarlama imkanı bulduk. Dış cepheleri boya ve ahşap ağırlıklı olan otel yapısının iç mekanlarında, yukarıda belirttiğimiz gibi, sayamayacağımız kadar çok farklı tarz ve tipte malzeme ve dekorasyon elemanı kullanıldı."

Ömerler Mimarlık'ın bir senelik bir inşaat sürecini kapsayan Ece Resort uygulamasındaki bir diğer tasarım kriterini, otelin bulunduğu arsada yer alan çok sayıda zeytin ağacı oluşturmuş. Çevre mimarisiyle uyum içinde bir otel oluşturulurken, hiçbir ağacın kesilmemesine de özen gösterilmiş.


Ömerler Mimarlık Hakkında

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde yakın arkadaş olan Ömer Faruk Kurdak ve Ömer Lütfi Somer tarafından 1976 yılında kurulan Ömerler Mimarlık, çoğunluğu gençlerden oluşan yaklaşık 20 kişilik bir ekip. Projeye göre sayısı değişen ofisin ekibinde Ömer Faruk Kurdak'ın oğlu Güney Kurdak ve Ömer Lütfi Somer'in kızı Melisa Somer de bulunuyor.

Ömerler Mimarlık'ın şimdiye kadar Türkiye'de tasarladığı ve tamamladığı projelerden bazıları şöyle sıralanıyor: İstinye Park, Ak-asya Alışveriş Merkezi, Divan Otel Asya, Fenerbahçe Ülker Kapalı Spor Salonu-AVM ve Otel, Miramar Alışveriş Merkezi-Otel ve Rezidans, Halkalı Avrupa Konutları, Eskişehir Alışveriş Merkezi, Suadiye Park Kompleksi, Mia Kentsel Dönüşüm Projesi ile Kemer ve Kuşadası'ndaki Club Med Tatil Köyü.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :