Armada Alışveriş ve İş Merkezi

Ali Osman ÖZTÜRK / 07 Mart 2012
Y. Mimar Ali Osman Öztürk tarafından 1997 yılında kurulan A Tasarım Mimarlık'ın, Ankara'da hayata geçirdiği İlk Yapı'sı Armada Alışveriş ve İş Merkezi, kentin çeşitli noktalarından, farklı zamanlarda farklı algılara kaynaklık edebilecek bir alışveriş ve ofis yapısı olarak kurgulandı.

Armada'yı, "kent merkezinin batı eksenine kayışının getirdiği ölçek, konumlanma ve program verilerine dayalı bir tasarım" olarak betimleyen Ali Osman Öztürk, yapının, içerdiği program çeşitliliği ile Söğütözü şehir merkezi içindeki kentsel kullanımlara katılacağını öngördüklerini ekliyor: "Program ve konumdan kaynaklanan karmaşıklığı kent için sembolik niteliği olan ürüne taşıma çabası, mekanın en temel sorunsalları olan merkez-çeper (yayılmalar-toplanmalar); doğal (sonsuz) - suni (sınırlı); kalıcı-geçici, alçak-yüksek, simetrik-asimetrik vb ilişkileri tekrar tekrar ele almamızı sağladı.

"Yapının iki ana kısmını, iş ve alışveriş blokları oluşturmaktadır. Ankara bütününde yapılan ön araştırmalar sonucu, bu bölgenin ve özellikle konumu nedeniyle bu kentsel noktanın alışveriş ve eğlence yaşantısının çok çeşitli açılımlarına uygun olduğu görüldü. "Yapı ne olmak istiyor" sorusunu sorduğumuzda, yaygın ve göreli alçak yapı bloğu içindeki akışkan mekansal ilişkilere ulaştık.

"Yaygın ve sınırları çok belirgin alışveriş bloğundaki yaşam, tüm gündelikliğinin yanında, çatı konstrüksiyonu ve teraslar yoluyla yine doğal ve sonsuz olana açılmaya çalışılmıştır. Alışveriş-eğlence bloğundaki programın ele alınışındaki tutum kulede de devam ettirilmiş, çalışma yaşamının çeşitli açılımlarına olanak sağlama amacıyla çeşitlenmiş, farklı nitelikte kullanım alanları tasarlanmıştır.


"Yapının içinden ve kentin çeşitli noktalarından, farklı zamanlarda farklı algılara kaynaklık edebilecek bir ofis yapısı arayışı içinde çekirdeğini merkeze almış, cepheleri birbirinden farklılaşmış, panorama ilişkilerinden doğmuş iki güçlü yayın kesişiminden oluşan mekik planlı, ışıldayan bir kule tasarımına ulaşılmıştır. Kule, kent silüeti içinde yerini alacağını ümit ettiğimiz mekansal nitelik farklılaşmasına ve özgünlüğüne ulaştırılmaya çalışılmıştır.

Proje Künyesi:

Proje Tarihi: 1998 – 2003
Yatırımcı: Söğütözü İnşaat
Arsa Alanı: 30.000 m2
İnşaat Alanı: 125.000 m2
Kiralanabilir Alan: 32000 m2
Mimari Proje: A Tasarım Mimarlık / Ali Osman Öztürk
Mimari Proje Grubu: Ali Osman Öztürk, Murat Aydoğmuş, Y. Selim Barbaros, Niyazi Ayvaz, Mustafa Selçuk, Ebru Güzelöz Aşan, Eser Yılmaz, Ebru Laçin, Yakup Öztürk, Evren Kocabıçak, Ertan Demirkan, Filiz Kadirlioğlu, Sualp Güreşçioğlu (danışman)
Proje Müdürü: Vecihi Yıldız
Tasarım Danışmanı: GMW Architectural Ltd. / Salih Bezci 
Statik Proje: Yüksek Proje
Mekanik Proje Danışmanı: İhsan Önen
Mekanik Proje: Ünlü Mühendislik
Mekanik Taşeron: Söğütözü İnşaat / Olcay Karatekin
Elektrik Proje: Emak Mühendislik
Elektrik Taşeron: Söğütözü İnşaat / Turgut Demirbaş
Kiralama Danışmanı: Alkaş Danışmanlık
Şantiye Şefi: Söğütözü İnşaat / Ömer Genç
Şantiye Mimarları: Sonay Eş, Eyüp Karabulut

Plan ve kesitlerin detaylı görselleri için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :