Şantiye Ofislerinde Hayat Kolaylaşıyor

mimarizm.com / 01 Ekim 2015
Mesleki formasyonundan farklı bir alana yönelen mimar Gökhan Avcı ile Ofix.com'u konuştuk. Kurucuları da mimar olan e-ticaret sitesi, meslektaşlara özel çözümler ve ürünler sunmayı ihmal etmiyor.

Mesleki formasyonundan farklı bir alana yönelen mimar Gökhan Avcı ile, Pazarlama Müdürü olarak görev aldığı Ofix.com'u konuştuk. Ofis hayatında yaşanan sıkıntılar ve ihtiyaçlardan ilhamla yaratılan e-ticaret sitesi, çalışma yaşamında duyulan gereksinimleri a'dan z'ye karşılama çabasıyla sürekli gelişme halinde... Kurucuları da mimar olan Ofix.com, meslektaşlara özel çözümler ve ürünler sunmayı ihmal etmiyor. Şantiyelere kurulan geçici ofislerde yaşanan zorlukları minimuma indirecek kolay ofis tedariği sistemi bunlardan birisi...


Mimarlıktan e-ticaret alanına nasıl geçtiğinizi öğrenebilir miyiz?

 

Mimarlığın tasarım, uygulama, bütçe, koordinasyon, şantiye ve restorasyon gibi birçok farklı alanında yer alma şansım oldu. Bu nedenle, disiplinler arası geçiş alışkın olduğum bir durumdu.

Ofix.com projesinin çıkış noktası, ofis hayatında yaşanan sıkıntılar ve ihtiyaçlardı. Ofiste ihtiyaç duyulan tüm ürünlerin ve birçok hizmetin tek bir platform üzerinden karşılanması amaçlanmıştı. Yaratıcı ekip ve benim, mimari anlamda ofis tasarımı konusunda ciddi tecrübelerimiz vardı. Bu mimari tecrübelerin ofis konusunda uzman olan bir e-ticaret sitesi için önemli olduğu biliyorduk. Dahası mimarlık ile pazarlama konusunda ciddi benzerlikleri de var. Dolayısıyla bana sunulan bu geçiş teklifini memnuniyetle kabul ettim.

Her mimarın alışkın olduğu gibi, her yeni proje yeni bir iştir. Bu noktada, ben de Ofix.com'a farklı bir sektör olarak yaklaşmadım. Tasarlanması ve hayata geçmesi gereken yeni bir (mimari) proje olarak ele aldım. O nedenle aslında bunun benim için bir geçiş olmadığını paylaşmalıyım. Özetlemek gerekirse, dijital pazarlamayı (e-ticareti), hala bir mimar gibi yapıyorum.

 

 

 

Ofix.com'un şekillenme sürecinde mesleki birikiminizin yönlendirici olduğunu düşünüyorum. Mimarlık formasyonu bu süreçte size ne gibi faydalar sağladı? Şirkette üstlendiğiniz rol hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Ofix.com'un, lansman sürecine kadar birçok farklı alanda çalışma şansı yakaladım. Arayüz tasarımı, pazarlama, lojistik, satış, satınalma gibi birçok farklı noktasında katkım oldu. Böyle büyük ölçekli bir projede, tüm süreçlerden daha önemlisi markalaşmadır. Bu konuda gerçek anlamda stratejik ve bütüncül bir yaklaşım gerekli. Mimarlık ile bu anlamda çok benzeşiyor. Mimarlıktaki bütüncül yaklaşımın, bu sürece ciddi katkı sağladığını söyleyebilirim. Markanızın girdiği pazarın koşullarını ve dinamiklerini çok iyi bilmelisiniz, tüketicinin (müşterinin) ihtiyaçlarını, problemlerini ve beklentilerini çok iyi anlayabilmeniz gerekli, markanızın içinde bulunduğu dünyayı çok iyi anlayarak tüm hazırlıklarınızı ve çalışmalarınızı buna göre yapmalısınız. Başarılı bir mimari proje için çevre koşullarını ve proje alanını iyi etüt edip, müşterinin ihtiyaçlarını anlayarak, trendlere ve güncel yaklaşımlara uygun tasarımlar çalışmanız gerekli. Bu açıdan bakıldığında mimarlık ve pazarlamanın paralel süreçleri olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

Ofix.com'un büyümesi ile birlikte tam zamanlı olarak dijital pazarlama sürecini yönetiyorum. Öncelikli olarak ofix.com'un internet dünyasında bilinir ve güvenilir bir marka olması için çalışmalar yürütüyorum. Bu noktada reklam, medya ilişkileri, marka ortaklıkları, pazar araştırmaları, etkinlikler, sponsorluklar gibi birçok farklı pazarlama aracını kullanmaya çalışıyorum. Öncelikle, tüketicilerimizin ihtiyaçlarını net bir şekilde belirleyip, onların web arayüz kullanım alışkanlıklarını değerlendirerek, kolay, keyifli, hızlı ve kapsayıcı bir alışveriş deneyimi yaratmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bunların dışında, ihtiyaçlarının ne olduğunu bilen ama birçok ofis ürününü kolayca nasıl karşılayacağını bilmeyen tüketicilere ulaşarak faydalarımızı anlatabilmek için çeşitli medya kanallarında reklam faaliyeti sürdürüyoruz. Ek olarak, markanın sıcak, yakın, kolay ve yardımcı olan kimliğinin inşası ve tüketici tarafından algılanması için markalaşma çalışmaları yürütüyoruz. Yakın zamanda hazırladığımız ve tüketici tarafında beğeni ile karşılanan reklamlarımızı izlemenizi tavsiye ederim. Dahası, dijital pazarlama deneyimleri ile markalaşmanın önemini fark etmiş durumdayım. Bu yüzden, mimarlık tarafında hem mimarlar hem de mimari ürünlerin markalaşması yönünde daha fazla emek vermemiz gerektiğini görüyorum.

 

 

 

 

Ofix.com diğer e-ticaret sitelerinden nasıl ayrışıyor?

 

Ofix.com, ofiste gerekli olan ve ofislerde kullanılan bütün ihtiyaçların satışını yapan dikey bir e-ticaret sitesi olarak farklılaşıyor. Ayrıca, birçok e-ticaret sitesinden farklı olarak, müşteri ilişkilerine verdiğimiz önemle de ayrışıyoruz. Hala sanal alışverişe güven ya da yakınlık sorunu yaşayan ülkemizde müşterilerimize fiziki mağazalardan daha yakın durmaya gayret gösteriyoruz. Aylık yaklaşık 300.000'in üzerinde tekil ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Tasarım konusundaki minimal yaklaşımlarımız ve site navigasyonumuzdaki akıllı sistemler ile kolay alışveriş imkanı sunuyoruz. Teknolojik gelişmelere önem vererek, sitemiz üzerinde sürekli geliştirmeler yapıyoruz. Müşterilerimizin arzularına ya da kurumsal yapılarına özel satınalma imkanları sunmaya çalışıyoruz. Birçok yerde bulunmayan özel ürünlere de bünyemizde yer veriyoruz. Dünyanın farklı noktalarını gezerek özel ürünleri tüketicilerimize getirmek için gayret sarf ediyoruz.

 

 

 

Sizin gibi Ofix.com'un kurucuları da mimar. Mesleğin içinden gelen profesyoneller olarak mimarlık ve tasarım ofislerine özel çözümler sunuyor musunuz?

 

Bir e-ticaret sitesi olarak bütün hizmetlerimizi, kuralları belirli yazılımlar üzerinden yürütsek de müşterilerimize özel çalışmalar yapmak için çabalıyoruz. Takdir edersiniz ki tasarım ve mimarlık ofislerinin bizim için yeri ayrı. Özellikle uygulama ofislerinin farklı şantiyelere geçici ofis kurulumlarında yaşadığı zorlukları minimuma indirecek kolay bir ofis tedariği sistemi geliştirdik. "Ofix Kurumsal" adını verdiğimiz bu sistem ile birçok farklı alt kullanıcının (şantiye ofisinin) hızlıca sipariş vermesini sağlayabiliyoruz. Siparişleri, şantiye ofisleri vermesine rağmen pazarlık, onay, ödeme, fatura trafiği vb. satınalma süreçlerini merkez ofis yönetebiliyor. Bu sayede şantiye ofisinin ofis ihtiyaçları minimum zamanda sipariş edilebilirken, merkez ofis de tüm bu süreçleri kolay bir şekilde kontrol ederek yönetebiliyor. Bu sistemi kullanan birçok mimarlık ofisi mevcut ve hepsi de bu hizmetten oldukça memnun.

Özel ürünler konusunda ise hala mimarlık hissiyatımızın ağır bastığını söyleyebilirim. Mimarlık ve tasarım ofislerinin genelgeçer ihtiyaçlarının yanı sıra, birçok özel tasarım ürününe de yer veriyoruz. Özel kalemler, defterler, eskiz kağıtları, cetveller, çizim setleri, markörler vb. ürünler konusunda sanal dünyada ciddi anlamda farklılaşmış durumdayız.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :