Mimarları Bitirecek Olan Mimarlığın Geleceğini Yazan Mimar

Attila BEKSAÇ / 24 Ekim 2014
Mimarlığın simetrik ve orantılı düzenlerden ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İstanbul'da soğuk bir haftasonu internette gezinirken, TEDTalks'un mimarlık videolarında Greg Lynn'in 'Mimarlıkta Organik Algoritmalar' konuşmasına rastladım...

ÜRÜN 5'0" _Greg Lynn'in Embriyolojik Evleri                    © Embriyolojik Ev, kaynak: http://www.docam.ca/


Greg Lynn, genetik mimarlık alanında çalışmaları yakından takip ediyor olmalı ki, bu alanın en çok örnek gösterilen çalışmalarından biri olan ‘Embriyolojik Evler'i üretti. Embriyolojik evler projesi, her biri birbirinden farklı genetik karakterlere sahip 6 protoip ebeveyn ev öneriyor. Bu evler, mutasyon ve doğal seleksiyona uğrayarak birbirinden farklı binlerce ev üretilebiliyor. Hepsi aynı sayıda alüminyum omurga, çelik kiriş ve panel bileşenlerden oluşmasına rağmen her biri farklı karakter ve özelliklere sahip.


    
© Embriyolojik Ev, kaynak: http://www.docam.ca/


Şimdilik simülasyon ortamında virtüel bir girişim olan ‘Embriyolojik Evler' gerçeğe dönüşebilmek için, genetik mimarlık ve ar-ge çalışmaları sonucunda akıllı malzemeler teknolojisindeki gelişmeleri bekliyor. Hücre tabanlı bu girişimin gerçekleşmesi durumunda mimarlığı ve dünyamızı oldukça farklı boyutlarda etkileyecek değişikliklere yol açması mümkün.

*

YARIN 6'0"  _Mimarların Sonu Olan Mimarlık Mı?  

Şimdilik bilgisayar ortamında ve genetik algoritmadan yola çıkarak mimari tasarıma dönüşen bu fikirleri gerçek yaşama geçirebilecek yazılımlar henüz üretilmiş değil. Bu anlamda mimarlık – genetik birlikteliğinden yola çıkan tasarımlar birer öngörü niteliğinde. Peki, genetik mimarlık ve Greg Lynn'in önerilerinin gerçekleştiğini varsayalım. Nasıl bir gelecekle karşı karşıyayız, bunun cevabını bulmaya çalışıyorum. Nasıl olsa gelecek, sonsuz bugünler silsilesi bir zaman.

Böyle bir durumda mimarlık pratiği daha önce hiç görülmedik bir biçimde köklerinden sarsılabilir. Mimar ise bir mühendisin DNA üzerinde yaptığı çalışmalara benzer şekilde kendi kendine ürün geliştirebilecek yazılımları tasarlayacak bir rol üstlenmek durumunda kalabilir. Tüm bileşenleri ve senaryoları teknolojinin gelişim hızıyla üst üste getirirsek yazılım tasarımcısı mimarların ortalıkta gezineceği gelecek, sandığımızdan daha yakında duruyor olabilir mi?


>>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :