Mekana Özel Tasarım Makromeler: Masuca

mimarizm.com / 23 Aralık 2018
Yeni bir yıla girmeye hazırlanırken yılbaşı hediye alternatifleriniz arasında yer alabileceğini düşündüğümüz el yapımı ürünlere imza atan “Masuca”, İş Dışı’nın bu ayki konuğu oldu. Mimarlık dünyasındaki kariyerlerine devam eden Suzi Levi ve Cansu Yel Eliaçık ile, markanın birinci yaşına girme heyecanına ortak olduk.

Sizi İş Dışı’nda konuk etmemize vesile olan konuya geçmeden önce, aldığınız eğitim ve çalıştığınız projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Suzi Levi: Aslında tanışıklığımız üniversite yıllarına dayanıyor. İkimiz de 2008 yılında  İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun olduk. Ben lisans eğitimim sonrasında Floransa’da İç Mimarlık ve Ürün Tasarımı üzerine yüksek lisans yaptım. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli firmalarda iç mimarlık üzerine çalıştıktan sonra 2010 yılında bir aydınlatma tasarımı ofisine girdim ve yaklaşık 8 senedir aydınlatma tasarımcısı olarak profesyonel hayatımı sürdürüyorum. Yurtiçi ve yurtdışında farklı ölçekte birçok projede görev aldım.

Cansu Yel Eliaçık: Ben de üniversiteden mezun olduktan sonra Beşiktaş Belediyesi’nde çalışmaya başladım. On senedir Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde Peyzaj Mimarı olarak hem tasarım hem de uygulama alanlarında çalışmalarımı sürdürüyorum.

Peki ‘Masuca’ markasını hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz?

Suzi: Kendi tasarlayıp ürettiğimiz ürünleri nasıl markalaştıracağımız konusunda uzun zamandır araştırmalarımızı sürdürüyorduk. İsim bulma sürecimiz en sancılısıydı diyebiliriz. Hem ikimizi yansıtacak, hem de kulağa sıcak gelecek farklı bir isim olsun istedik.

Cansu: 2017 yılının Aralık ayında Masuca resmi olarak ismini aldı. Şu an birinci yılımızı kutluyoruz. Masuca, bir ürün markası olmanın ötesinde, her anlamda bizim emeğimizle ilmek ilmek örülmüş bir oluşum halini aldı. Logomuzdan ürün tasarımına ve fotoğraf çekimine kadar her şey ikimizin imzasını taşıyor. 

İkiniz de Peyzaj Mimarlığı okudunuz. Aldığınız bu eğitimin ve önceki deneyimlerinizin markaya epey bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

Cansu: Elbette. Bazı ürünleri bitkilerle beraber tasarladığımız için aldığımız eğitimden sık sık yararlanıyoruz. Bunun yanısıra tüm yaratım sürecimizde ikimizin de tasarım odaklı işlerde çalışmış olmasının bakış açımızı oldukça şekillendirdiğini söyleyebiliriz.

Masuca markası altında bu zamana kadar hangi ürünleri hayata geçirdiniz? Çalışma rutininiz nasıl?

Cansu: Ürünlerin hepsinde ikimizin de katkı sağladığı şeyler olduğu ve birbirimizi besleyerek beraber üretmeyi sevdiğimiz için mutlaka bir araya gelerek çalışıyoruz. İkimiz de hala mevcut iş yerlerimizde çalışmaya devam ettiğimizden genelde geceleri ve hafta sonu bir araya gelerek tasarımları ortaya çıkarıyor ve üretiyoruz. Tasarım yapmadığımız zamanlarda ise araştırmalar yapıp, ufkumuzu açabilecek sanat olaylarını takip ediyoruz.

Makrome oldukça esnek ve ilham verici bir el sanatı olduğundan ürün portföyümüz geniş. Şimdiye kadar ürettiğimiz ürünler arasında salıncak, bebek salıncağı, bitki askılıkları, tak (backdrop), çantalar, büstiyerler, masa süsleri, runner ve duvar süsleri var.

Tasarıma başlamadan önce nelerden ilham alırsınız?

Cansu: Birçok tasarımcı gibi biz de tasarım ile ilgisi olan her mecradan ilham almaya çalışıyoruz. Farklı web sitelerinde saatler geçirdiğimiz oluyor. Bazen makrome ile hiç ilgisi olmayan bir sergide gördüğümüz şekli, acaba makrome ile bunu nasıl yorumlayabiliriz diye düşünüyoruz. Bu süreçte dünyada bu işle uğraşan insanları da takip ediyoruz.

Kullandığınız malzemeler neler?

Suzi: Ürünlerimizin tamamı el yapımı. Doğal malzemeler kullanmaya özen gösteriyoruz. Ahşapları yılın belirli zamanlarında doğadan toplayıp onlara bir işlev kazandırıyoruz. Bunun dışında, kullandığımız iplerin tamamen pamuk olması bizim için çok önemli. Seyahat ettiğimiz yerlerden de tasarımlarımızda kullanabileceğimiz parçalar topluyoruz.

Sipariş süreciyle ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Cansu: Genelde ürünlerimizi sipariş üzerine hazırlıyoruz, bu da ürünün alıcının taleplerine göre şekillenmesi için bir fırsat sunuyor. Üretim süresi tasarımın büyüklüğüne göre 1-4 hafta arasında değişiyor.

Suzi: Tasarımlarımız ofislerde, evlerde, bahçede, balkonda, kısacası her yerde kendine rahatlıkla yer bulabilir. Ürünlerimiz el yapımı olduğundan hepsi az da olsa birbirinden farklı oluyor. Mekana ve kullanıcıya özel ürünler de üretiyoruz.

Cansu: Organizasyonlara özel hazırladığımız ürünler olduğu gibi, hazır ürünlerimizi de çeşitli etkinlikler için kiralayabiliyoruz. Bu durumdamekanın tasarımcısı ya da etkinlik sahibi ile beraber çalışarak etkinliğe en uygun ürün koleksiyonunu tasarlayıp üretebiliyoruz. Ortaya çıkardığımız ürünlerin yerleşimini de etkinlik günü kendimiz yapıyoruz. İç mekan projelerinde de mimarlar ve iç mimarlar ile birlikte projeye özel ürünler ortaya çıkarabiliyoruz.

Markanız bir yılı geride bıraktı. Önümüzdeki dönemde bunu daha ileriye taşımak için belirlediğiniz hedefler var mı?

Cansu: Ürünlerimize 2019 yılında seramik tasarımları katmayı düşünüyoruz. Bitkiler için kullandığımız saksıları kendimiz üretmek istediğimiz için seramik eğitimi almaya başladık. Ürün yelpazemizi genişleterek daha çok insana ulaşmak öncelikli hedefimiz. Yurtiçindeki festivallere daha çok katılıp, yurtdışındaki alıcılara ulaşmak için de uluslararası tasarım sitelerinde satışa sunduğumuz ürün gamını geliştirmek istiyoruz.

Sosyal medyada Masuca:
Instagram
Facebook


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :