Almanya'nın Ortaçağ Rotası "Romantik Yol"

Ömer KOKAL / 26 Mart 2014
İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan olumsuz Almanya imajını değiştirmek için, 1948 yılında birkaç kişinin çalışmasıyla oluşturulan güzergah, adını 18. yüzyıl sanat akımı "Romantizm"den alıyor. Romantik Yol, Frankfurt yakınlarındaki şarap kenti Würzburg'dan başlayıp, Alpler'in eteklerindeki Füssen'de son buluyor. Bu turistik rota, yaklaşık 355 kilometre boyunca tarihi şatoların, heybetli sarayların, dingin göllerin, yemyeşil vadilerin ve ortaçağ kasabalarının arasından geçiyor.


İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan olumsuz Almanya imajını değiştirmek için, 1948 yılında birkaç kişinin çalışmasıyla oluşturulan güzergah, adını 18. yüzyıl sanat akımı "Romantizm"den almış.Frankfurt'tan sadece 1 saat mesafede olan Würzburg bu rotanın başlangıç noktası. Çevresi üzüm bağlarıyla çevrili kent, Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Residenz Sarayı, ihtişamlı Marienberg Kalesi (altta) ve Riesling cinsi üzümlerden üretilen beyaz şaraplarıyla ünlü.  


Residenz Sarayı (altta) , 18. yüzyılda dönemin yöneticileri prens piskoposlar tarafından inşa ettirilmiş. Amaç güç ve prestij göstermek olunca ortaya bu etkileyici saray çıkmış. 2. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gören saray, titizlikle yapılan restorasyon çalışmalarıyla adeta yeniden yaratılmış. Sarayın 600 metrekarelik devasa tavanı muhteşem. Tavana Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarının insanları, hayvanları ve doğası resmedilmiş. Main Nehri, Würzburg'un ortasından geçiyor. Kentin iki yakasını bağlayan tarihi taş köprü üzerinde bulunan heykellerle, kentin Gotik kuleleri şehrin siluetini oluşturuyor. Würzburg'un yanı başında yükselen bir tepe üzerinde, üzüm bağlarıyla çevrili Marienberg Kalesi tüm ihtişamıyla şehre bakıyor.O dönemlerin en güçlü yöneticileri olan prens piskoposların 1719 yılında yaptırdığı kalenin merkezine kademeli olarak dört kapıdan geçerek ulaşılıyor. Kalenin bir bölümünde bulunan restoran manzarasının yanında bölgenin tadına doyulmaz şaraplarını denemek için de ideal.Yörenin ünlü yarı tatlı şarabı gibi şarap şişeleri de buraya özgü. Patenti alınmış olan, daha çok matarayı andıran şişeler oldukça estetik görünüyor. Şehirde şarap tadabileceğiniz çok sayıda restoran olmasına rağmen en özel mekan Rezidenz Sarayı'nın restorana çevrilmiş mahzenleri.


Yola devam etmek için ilerleyiniz >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :