Zaha Hadid Hem Mimar, Hem Modacı, Hem Ayakkabıcı...

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 22 Mayıs 2009


Bazı kadınlar çanta tutkunudur, bazıları takı, bazıları da ayakkabı... Zaha Hadid ise bir "ayakkabı kadını" olsa gerek ki, dünyaca ünlü mimarın ikinci ayakkabı serisi satışa sunulmak üzere. Brezilyalı üretici Melissa ile ortak bir çalışmanın sonucu ayakkabı tasarımları 2009 baharına damgasını vuran Hadid, şimdi de Lacoste tarafından sınırlı sayıda üretilecek yeni tasarımlara imza atıyor.


Lacoste

Zaha Hadid'in, Chanel için tasarladığı gezici pavyonu da sayarsak, üçüncü "moda birlikteliği" olarak görülebilecek Lacoste ayakkabılar henüz piyasaya sürülmedi. Ancak ilk olarak Londra Frieze Sanat Fuarı'nda görücüye çıkan ürünler, tasarım yaklaşımı ve taşıdığı "Hadid çizgileri" ile şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
Ayakkabı tasarımı için Fransız tekstil markasının kült imgesi "timsah"ı bir dizi tekrar eden yüzey örüntüsü oluşturmak üzere temel alan Hadid, bilgisayar ortamında geliştirdiği ve işlediği bu örüntüyü "dinamik ve akışkan bir grid" olarak değerlendiriyor. Bir ayağı saracak şekilde modellenmesi ile birlikte yer yer açılan / gevşeyen ve sıklaşan bu gridal doku, bedene ergonomik bir şekilde adapte oluyor. Gayet mimari bir süreç olarak karşımıza çıkan bu tasarım ile ilgili olarak Hadid şunları ekliyor: "Böylelikle bir peyzaj ortaya çıkıyor; dalgalanarak ve ışınsal olarak dağılarak bedenle kesintisiz ve kusursuz bir şekilde birleşiyor."

Hadid ayakkabı tasarlama deneyimi hakkında da şunları söylüyor: "Ofisimiz mimarlık ve tasarımın farklı alanlarında 30 yıllık bir tecrübe ve birikime sahip. Ancak [ayakkabı tasarımı] bizim için yalnızca tasarlama değil özellikle teknik açılardan son derece zorlayıcı bir proje idi; onu gerçeğe dönüştürebilmek için çok çalışmamız gerekti."

Hadid elde ettiği yüzeyleri –aynı mimari yaratıları gibi- konseptüel ayakkabılara dönüştürürken, erkeklere yüksek konçlu bayanlara ise yarım bot tarzında modeller tanımlamış. Yalnızca 850 çift olarak üretilen ve önümüzdeki Temmuz ayında piyasaya sürülecek olan Zaha Hadid tasarımı Lacostelar; Paris, Londra ve Milano'da konumlanan üç özel butikte satışa sunulacak. "Bu tarihe kadar bekleyemem", "Derhal bir Zaha ayakkabım olsun istiyorum" ya da "Ben kim, Milano kim" diyorsanız, Zaha Hadid elinden çıkma bir ayakkabı seçeneği daha mevcut.


Melissa

Brezilyalı plastik ayakkabı markası Melissa için de bir çift ayakkabı tasarlayan Hadid, burada da yine organik formlardan yararlanmış. Yumuşak eğrisel hatları ve stratejik oyuntuları ile mimari tasarımdan feyiz alan ürünler, bedenin hareketlerini tanımlayan akışkan çizgilerden ilhamını almış. "Tasarımın akışkanlığı, Melissa'nın kapatma ya da birleşme detayı bırakmayan plastik teknolojisi ile kusursuz bir şekilde bir araya geldi" diyor Hadid. Melissa – Zaha Hadid ürünleri 2008 Eylül'ünden bu yana satışta. Londra Tasarım Haftası'nda ilk kez görücüye çıkan ayakkabılar, şimdiden fenomene dönüştüler bile. Böylelikle Melissa'nın mimar-tasarımcı geleneğini de güçlendirdi, çünkü uluslararası marka daha önce endüstriyel tasarımcı Karim Rashid ve mobilya tasarımcıları Campana Kardeşler ile de ortaklığa gitmişti.


Melissa

Hadid'in UIA İstanbul Kongresi'ne giydiği parlak taşlı terlikleri hatırlayanlar, Priztker'li efsane mimarın spor ve gündelik ayakkabı sektöründen abiye tasarımlara yönelmesini sabırsızlıkla bekliyor olabilir. Kendisi tasarlarken başka tasarımcılara da ilham kaynağı olmaktan geri durmayan Zaha Hadid için ileride bir Louboutin ortaklığı neden olmasın?


Camilla Skovgaard'ın "Zaha" isimli ayakkabı tasarımı.

Bu haber Archinect, designboom, New York Magazine ve Melissa'nın resmi web-sitesinden derlenmiştir.

Melissa'nın Zaha tasarımı ayakkabılarına dair tanıtım videosunu izlemek için
tıklayınız.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :