"Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı" Sergisi Açıldı

mimarizm.com / 12 Ekim 2015


2014 yılı "Mimar Sinan Büyük Ödülü" sahibi Ersen Gürsel'in meslek yaşamından kesitler sunan "Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı" başlıklı sergi, Mimarlar Odası Genel Merkezi'nin Sinan Ödüllü Mimarlar Programı kapsamında düzenleniyor. 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü'nde İstanbul Büyükkent Şubesi'nde açılan sergi, 22 Ekim'e kadar izlenebilir.
 
Meslekte 53 yılı geride bırakan Ersen Gürsel'in üretimleri ilk kez bir sergide kapsamlı biçimde izleyiciyle buluşuyor."Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı" sergisinde, mimarın Akademi yıllarında planlama disiplini ile tanışması, ilk yarışma deneyimleri ile EPA Grubu'nun kurulması ve sonrasında üretken bir süreçle ilerleyen meslek yaşamının öyküsü izlenebiliyor.

Gürsel'in tasarımları yer ile kurulan ilişki bağlamında, değişen yerel koşullara verdiği yanıtlar üzerinden ele alınırken, eğitim yıllarından ve gezilerinden edindiği izlenimleri mimarlığında bugüne nasıl taşıdığının izi sürülüyor. Sergi, mimarın akademik üretimlerini, meslek örgütlenmesi çalışmalarını ve mimari yapıdan kentsel tasarım ve planlamaya farklı ölçeklerdeki tasarımlarını geniş bir çerçevede ele alıyor. Mimarın uygulanmış işlerine olduğu kadar arka planına, mimarlığa bakışına ve tasarım sürecine de ışık tutmayı hedefliyor.
 
Küratörlüğünü Gizem Albayrak'ın, koordinatörlüğünü N. Müge Cengizkan'ın yaptığı sergi, belirlenen program dahilinde Türkiye kentlerinde izleyicisi ile buluşacak.
 
Ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :