"www.yapiveri.com" Açıldı…

mimarizm.com / 22 Mart 2010
Yapı ve mimarlık sektörünün bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi, yapı profesyonellerinin ve yapı sektörünü hedefleyen yatırımcıların günlük başvuru kaynağı olacak yapiveri.com portalini hizmete açtı.

Yayınlandığı tarihten itibaren inşaat ve yapı sektörüne yön veren çalışmalarından biri olan Türk Yapı Sektörü Raporlarının tamamına ve 35 ülkenin yapı sektörü verilerine artık yapiveri.com adresinden ulaşılabilecek.

Yapı ve mimarlık alanında bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi, yapı profesyonelleri ve yapı sektörünü hedefleyen yatırımcılara özel bir danışmanlık hizmeti verecek yapiveri.com portalini hizmete açtı. Türkiye ve Türk yapı sektörü için büyük önem taşıyan 35 yabancı ülkenin sektör verilerine ulaşım sağlayan yapiveri.com portali, kullanıcıya yapı sektörüne yönelik her türlü veriyi basit bir sorgulama tekniği ile analiz etme imkanı sunuyor.

yapiveri.com üye kullanıcısının, ürün geliştirirken, yatırım kararlarını verirken, pazarlama ve satış stratejilerini belirlerken, yurtdışı pazarları ve yerli-yabancı projeleri analiz ederken, ekonomi ve finans verileri ile yapı sektörü verilerini karşılaştırırken danışmanlık verecek en kapsamlı güncel bilgiye günlük olarak ulaşmasını sağlıyor. 

1999'dan bu yana Türk Yapı Sektörü Raporu verileri yapiveri.com'da…

Yapı-Endüstri Merkezi Araştırma Bölümü'nün (YEMAR) hazırladığı, inşaat sektöründe üretim yapan firmalar, profesyoneller ve yatırımcılar için yol gösterici bir kaynak olan Türk Yapı Sektörü Raporları'na artık yapiveri.com adresinden ulaşılacak. Portalde ayrıca geçmişe dönük raporların verileri kolay kullanılabilir bir sorgulama mantığıyla grafikler üzerinden de izlenebiliyor.

yapiveri.com portali inşaat sektörünün üst düzey yatırımcıları, girişimcileri, karar vericileri için bir bilgilenme kaynağı işlevi taşıyor. Kişiselleştirilebilir olma ve güncel bilgiye kolay ulaşım sağlama özelliklerine sahip olan portal, hem dönem dönem yatırım yapılabilecek alanları öne çıkartıyor, hem de sektörlerin geleceğini tarafsız bir gözle inceliyor. Uzman araştırma ekibi süregelen yurtiçi ve yurtdışı projeleri inceliyor, Türkiye ile beraber 35 ülkede inşaat sektöründeki yatırım olanaklarını ve güncel durumu verilerle ortaya koyuyor, geleceğe yönelik öngörüler yapılmasını kolaylaştırıyor.

Üyelere özel sayfaların da yer aldığı bu portalde, üye kullanıcılar kendilerine özel raporlar oluşturmak için gereken veriye ulaşabiliyorlar. Verinin belirli başlıklarda gruplandığı, kolaylıkla sorgulanabildiği ve bir bütünlük halinde süzülerek ziyaretçiye görüntülendiği portal, yurtdışına yatırım yapmayı planlayan, yapı malzemesi ihraç ya da ithal etmek isteyen ya da yurtiçinde kendi sektörünün veya firmasının konumunu saptamak isteyen her girişimcinin özellikle üye olması gereken bir bilgi ve başvuru kaynağı. 

Portalde anahtar kelimeler yardımıyla her bölümde aranan konuda bütün sonuçlara etkin bir biçimde ulaşılabiliyor, RSS beslemeli olan portaldeki her değişiklikten, yeni açıklanan her veriden aynı gün içinde haberdar olunabiliyor.

Portalde yer alan ana başlıklar:

Haberler
Günlük ekonomi haberleri, yapı sektörüne yönelik firma ve kurum haberleri, şirket evlilikleri, yatırımlar, yeni kurulacak tesisler, yeni başlayacak yurtiçi ve yurtdışı projeler, ihaleler, yapı sektörünün alt sektörlerine yönelik haberler

Araştırmalar
Türkiye ve dünyadan yapı malzemeleri, bina bilgisi, ekoloji, kent-çevre-mimarlık ve yapı sektörüne yönelik raporlar, pazar araştırmaları, konut/ gayrimenkul raporları, bildirgeler, kanunlar, yönetmelikler, tebliğler, kılavuzlar, standartlar… Sektörü ilgilendiren yaklaşık 400 adet doküman…

Devam Eden İnşaat Projeleri
Yurtiçi ve yurtdışı projeler veritabanı. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapımı sürmekte olan projelere ait künye bilgileri ve bu projeleri yürüten kişi, kurum, kuruluş bilgileri, inşaatlar anlamında Türkiye'nin son 10 yılı. Aynı zamanda Türk müteahhitlerin yurtdışında yapmayı planladıkları ya da yapmakta oldukları inşaatların künye bilgileri.

Yurtdışı
Her türlü inşaat bilgisiyle 35 ülkenin bilgi kaynağı.  35 ülke ve dışındaki diğer ülkelerde yasal iş yapma prosedürlerinin de yer aldığı bölümden, yapı malzemesi ihracatı ve dış müteahhitlik hizmetleri konusunda faydalanma olanağı.

2001 yılından itibaren bu ülkelerdeki genel ekonomik verilerin, inşaat, konut ve konut-dışı (endüstri, ticari, ofis, otel, vb.) yatırımların, inşaat alanlarının ve hacimlerinin yer aldığı veritabanında, belirlenen ülkeye yönelik aylık, üç aylık ve yıllık veriye tablolar ve grafikler yardımıyla ulaşma imkanı.

Ülkeler
Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Yunanistan, İngiltere, İrlanda, Fransa, Belçika, İtalya, İspanya, Portekiz, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya, Hırvatistan, Macaristan, Slovenya, Kazakistan, Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Estonya, Latvia, Lituanya, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Bilgi Arşivi
Bilgi Arşivi'nde Yapı-Endüstri Merkezi'nin 1991 yılından beri her yıl düzenli olarak yayımladığı, Türkiye'nin en geniş kapsamlı yapı sektörü raporları olan Türk Yapı Sektörü Raporları, 2009 yılı ve daha eski yıllara ait olmak üzere kolayca okunabilir formatta yayımlanıyor.

Bölümde ayrıca Türkiye'de inşaat sektöründe son 10 yıldır üretilmekte olan yaklaşık 30.000 adet veri, grafikler ve tablolar aracılığıyla kullanıcının kişiselleştirebileceği ve birbiriyle kıyaslayabileceği formatta sunuluyor. Günlük, aylık ve üç aylık olarak güncellenecek olan ekonomik, ihracata-ithalata dayalı, vb. veriler inşaat sektörünün tümünü ve alt sektörlerini kapsıyor. Arşivde inşaat malzemesi sanayisi de detaylı bir biçimde üretim, tüketim, ihracat, ithalat, kapasite rakamları ve bunların genel ekonomideki payları ile birlikte sunuluyor. Arşivin en önemli özelliği kapsamlı ve güncel olması, olarak belirtiliyor. 

Arşivde aynı zamanda borsa verileri, günlük para değerleri, yatırım bilgileri, inşaat malzemeleri birim fiyatları, sektörel krediler gibi pratik bilgiler de yer almakta, karar verme sürecini hızlandırıyor.

Bilgi arşivi yapı profesyonellerinin yatırım kararlarında yardımcı olacak en önemli araç olacak. Arşivle, kullanıcıların kendi sektörlerini doğru tanımaları ve sektördeki yerlerini doğru konumlandırmaları, öte yandan Türkiye'nin ekonomik verilerini kullanarak analizler yapmaları mümkün olacak.

Ne Nedir?
"Ekonomi Sözlüğü"nün yer aldığı bu bölümde belirli kısaltmaların ve tanımların anlamları da açıklanıyor. Ayrıca üst düzey yapı profesyonellerinin ekonomik verileri analiz ederken kullanacakları ipuçları, ilişkiler ve kavramsal analizler yer alıyor. Bu veriler deneyimli-deneyimsiz bütün yapı profesyonellerine, uzmanlaşma, rekabet, sektör analizi konularında gündemi yorumlamada, sektörel ve ekonomik verileri analiz etme yardımcı olacak. 

Uzman Görüşü
İnşaat sektöründe ve inşaat malzemeleri sanayisinde söz sahibi olan firma sahiplerinin, dernek, birlik, oda başkanlarının ve Türkiye'nin gündemini takip edip yorumlayan ekonomi analistlerinin görüş ve öneri yazılarının yer aldığı bu bölüm sektörün geleceğine yönelik önemli ipuçları ve öngörüler taşıyor. Bu bölümde inşaat sektörünün sorunları uzmanlar gözüyle tartışılıyor, çözüm önerileri ileri sürülüyor. Kullanıcıların yorumları da bu tartışmalarda önemli katkı sağlanıyor.

Ajanda
Ekonomi ajandasında ekonomik verilerin açıklanma tarihleri, Türkiye'de ve dünyada 2010 yılında yer alacak kongreler, forumlar ve benzeri önemli ekonomiye ve inşaat sektörünün genelini ilgilendiren etkinlikler yer alıyor. 


Yapı-Endüstri Merkezi
Yapı-Endüstri Merkezi, yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezidir. 1968'den beri yapı sektöründe mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan profesyonel yöneticiler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve yapı malzemesi kullanıcısı tüm kesimlere hizmet vermektedir. Yapı Bilgi Merkezi, YEM Yayın ile yayınladığı sektörel yayınları, YEM Kitabevi, yapı malzemeleri ve teknolojilerinin sergilendiği YAPI Fuarları, yıl bütününe yayılan çeşitli organizasyonları,  2001' den bu yana hizmet veren kapsamlı ve uzmanlaşmış portalı yapi.com.tr, mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org ile sektörün temel taşlarından birini oluşturmaktadır. 

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :