Venedik'e Mauro Galantino'dan Garaj

Filiz YAVUZ / 14 Mayıs 2008


Estetik kaygıların yanı sıra halkın gereksinimlerini de karşılamayı amaç edinen Venedik'in girişindeki liman daposunun yeniden işlevlendirilmesi için açılan yarışma sonuçlandı. Yarışmayı tasarladığı çok katlı  "garaj" projesi ile İtalyan Mimar Mauro Galantino kazandı.

Venedik Limanı hakkında yetkili olan APV şirketinin açtığı yarışmaya, özellikle uluslararası büroların gösterdiği ilgi büyüktü. 


Mauro Galantino, Garaj Projesi

Yarışmayı kazanan Mauro Galantino, lagün kıyısındaki depo alanına çok katlı bir garaj yapmayı önerdi.  Yapının biri alçak diğeri yüksek olmak üzere iki park ile sınırlarını çizen Galantino'nun projesinin en dikkat çekici tarafı küçük spiral rampaydı. Her yanıyla fonksiyonelliğe atıfta bulunan bu projeyi, alıştığımız diğer garaj projelerden farklı kılan en önemli nokta ise, plakalar halinde tasarlanmış açık katlardı.


Ábalos y Herreros, Akışkan Bahçe Projesi

Finalistlerden İsponyol Mimar Ábalos y Herreros, suyun önemine yaptığı vurgu ile dikkat çekti. Akışkan bir bahçe tasarlayan Ábalos y Herreros'un projesinde açık ve kapalı alan dengesi gözetilmişti. Cepheyi, bina kütlesinden koparan giydirme yüzey ise göz alıcıydı.


Stüdyo Henning Larsen, Meydan Projesi

Diğer bir finalist olan Danimarkalı stüdyo Henning Larsen ise insanların rahatlıkla buluşabilecekleri bir meydan yapmayı önerdi. Projede en dikkat çekici unsur ışıklı pavyondu. Meydanın etrafında bir duvar gibi ilerleyen pavyonun, en sonunda kent ölçeğiyle bütünleşmesin ise projenin göze çarpan diğer bir noktası idi.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :