Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'na Erdemci-Erkmen İmzası

mimarizm.com / 18 Ocak 2011

4 Haziran – 27 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi'nde Türkiye Pavyonu'nu Ayşe Erkmen temsil edecek. Ses getiren projeleriyle önemli uluslararası sergi ve bienallere katılan Erkmen bu kez, koordinasyonu İKSV, küratörlüğü Fulya Erdemci tarafından yürütülen Türkiye Pavyonu için çalışacak. 


Sculptures on the Air, Alternative Version 1 (1997), Ayşe Erkmen

Koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) yürüttüğü ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Tanıtma Fonu Kurulu'nun desteğiyle gerçekleştirilen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'nun sponsoru ise İtalyan otomobil markası Fiat olacak. 2009 yılında gerçekleştirilen Venedik Bienali'ne sponsorluk desteği olmadan katılan Türkiye Pavyonu, 2011 ve 2013 yıllarında da Fiat'ın sponsorluğunda bienal etkinliğinde yerini alacak.

Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Küratörü Fulya Erdemci, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın Türkiye Pavyonu için oluşturduğu Ali Akay, Emre Baykal, Levent Çalıkoğlu, Nermin Saybaşılı ve Başak Şenova'dan oluşan Danışma Kurulu tarafından seçildi.

Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, 2006'den bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın  koordinasyonunda gerçekleştiriliyor. 2007 yılında Venedik Bienali'nde Türkiye'yi Vasıf Kortun küratörlüğünde Hüseyin B. Alptekin; 2009 yılında ise Başak Şenova küratörlüğünde Banu Cennetoğlu ve Ahmet Öğüt temsil etmişti.

Türkiye Pavyonu bu sene de, Venedik Bienali'nin ana mekanı olan Arsenale'nin Artigliere binasında yer alacak.  


Fulya Erdemci hakkında

Temmuz 2008'den beri Amsterdam'da yerleşik SKOR (Stichting Kunst en Openbare Ruimte) Sanat ve Kamusal Alan Vakfı'nın yöneticiliğini üstlenen Fulya Erdemci, birçok uluslararası sergi ve bienale imza attı.

1990-1993 tarihleri arasında New York, Columbia Üniversitesi'nde yaptığı sanat tarihi ve kuramı yüksek lisansının ardından Türkiye'ye dönen Erdemci, 1994-95 yıllarında Ankara, Bilkent Üniversitesi'nde yarı-zamanlı öğretim üyeliği, 1999-2000 yılları arasında İstanbul, Marmara Üniversitesi'nde ve 2001-2007 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü Yüksek Lisans programında öğretim üyeliği yaptı.

1994-2000 yılları arasında ise Uluslararası İstanbul Bienali Direktörü olarak görev aldı.

2003-2004 yıllarında Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde Proje4L direktörü ve 2004-2005 yıllarında İstanbul Modern'de Süreli Sergi Küratörü olan Fulya Erdemci, Türkiye'de yayalar için kamusal alanda bir ilk olan "İstanbul Yaya Sergileri"ni 2002'de başlattı. Yaya Sergileri'nin ikincisini 2005 yılında yardımcı küratör Arzu Yayıntaş ve eş kürator Emre Baykal ile birlikte gerçekleştiren Erdemci aynı yıl, 25. São Paulo Bienali "Citades/Cities/Şehirler"in ortak küratörü ve 2007'de 2. Moskova Çağdaş Sanat Bienali eş küratörü olarak görev aldı.

2008 yılında Christchurch, Yeni Zelanda, 5. Scape Kamusal Alanda Sanat Bienali | "Wandering Lines: Towards A New Culture of Space" (Avare Çizgiler: Yeni Bir Mekan Kültürüne Doğru)'in küratörlüğünü Danae Mossman'la beraber yürüttü. (Foto: Evert Elzinga)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :