Türkiye Kentleşmesine Bir de Bu Pencereden Bakın

mimarizm.com / 15 Eylül 2014


MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Erbatur Çavuşoğlu'nun "Türkiye Kentleşmesinin Toplumsal Arkeolojisi" adlı kitabı Ayrıntı Yayınları'ndan çıktı. 

Özellikle şehircilik, Türkiye tarihi, sosyoloji, siyaset alanlarında çalışanların ilgisini çekecek kitap, Türkiye kentlerini ve kentleşmesini farklı bir tarihsel politik pencereden düşünmek isteyenlere hitap ediyor.


Tanıtım yazısından:

"Türkiye kentlerinde yaşadığımız kentsellik ne yazık ki bizlere mutlu, huzurlu bir gündelik hayat sunmuyor. Kuşkusuz bu durum sadece mekânları düzenleme işindeki yetersizliklerimizle açıklanamaz.

Kentli kimliğimizin birer parçası olan etnik aidiyetimizin, inançsal tercihimizin, toplumsal cinsiyetimizin ve sınıfsal konumumuzun, yaşadığımız gündelik pratiklerin önemli bir parçası olduğunu varsayarsak bu ilişkilerin kentte nasıl deneyimlenip yeniden üretildiği üzerine düşünmeye değer.

Türkiye Kentleşmesinin Toplumsal Arkeolojisi adlı bu kitap tahakküm ilişkisine dönüşmüş toplumsal çelişkileri mekân perspektifinden okurken, analizini Cumhuriyet Tarihi boyunca farklı dönemlere taşıyor ve samimi bir yüzleşme çağrısı yapıyor.
Yazar diğer toplumbilim çalışmalarından farklı olarak mekânı merkezi bir konuma oturtuyor. Toplumsal ilişkilerdeki tahakküm ve hiyerarşiyi Gramscici bir perspektiften anlamaya çalışırken mekân basit bir fon ya da dekor değil, bizzat bu ilişkilerin üretilmesinin yaratıcı bir aracı ve aktörü olarak resmediliyor.

Türkiye kentlerini ve kentleşmesini farklı bir tarihsel politik pencereden düşünmek isteyenlere..."

Önsöz için tıklayınız.


Türkiye Kentleşmesinin Toplumsal Arkeolojisi


Erbatur Çavuşoğlu
Ayrıntı Yayınları
Eylül 2014
288 sayfa

Satın almak için tıklayınız.


Yazar hakkında:
Erbatur Çavuşoğlu, 1974 yılında Konya'da doğdu. 1996 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun oldu, 1998'den itibaren aynı bölümde öğretim üyeliği yapmaya başladı. Kent planlama, kentsel siyaset konularında dersler verdi, projeler hazırladı, yayınlar yaptı. Birumut Derneği'nde Dayanışmacı Atölye ekibi ile kent aktivizminde yer aldı. Ayrıca Zardanadam adlı rock grubunun da üyesidir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :