Superpool'dan Heyecan Verici Yeni Bir Proje

mimarizm.com / 04 Eylül 2009
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen geliştirme projesi TailorCrete, Türk mimarlık pratiği Superpool'un katılımı ile isteğe uygun ve heyecan verici bir dizi betonarme yapıyı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Uluslararası bu proje ile inşaat sektöründe büyük bir devrim yaratılması hedefleniyor.

Donuk ve gri apartman blokları, betonarmenin sınırsız tasarım olanağı sunan mükemmel bir yapı malzemesi olduğu gerçeğini gözlerden ırak tutuyor. Betonarme endüstrisindeki üretim ekipmanlarının kısıtlılığı yüzünden mimarlığa, halen o tanıdık dik açılı geometriler hükmediyor. Şayet betonarmenin karmaşık bir geometriye sahip olması isteniyorsa da, gerekli kalıp işleri külfetli, uzun ve pahalı bir sürece işaret ediyor. Bu nedenle, genellikle yalnızca "itibar projeleri" betonarmenin dik açıdan başka her şey için kullanılabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz on yıl içinde yeni yazılımlar sayesinde sınırlarını genişleten tasarım teknolojilerinin karşısında üretim endüstrileri geride kaldı. Ancak betonarme endüstrisi, TailorCrete ile yeni oluşumlara açılacak. Danimarka Teknoloji Enstitüsü Betonarme Merkezi Başkanı Mette Glavind "Güzel betonarme binalar gerçekleştirmek üzere teknolojinin sürekli gelişimini destekleyecek uluslararası bir ortaklık başlatmış olmak bizi oldukça heyecanlandırıyor" diyor ve ekliyor "Üstelik de bir jet uçağı pahasına çıkmadan".

High-tech bir malzeme olarak betonarmenin araştırılması konusunda 2007 yazından bu yana lider konumundaki Betonarme Merkezi, mobilya ölçeğindeki özgün objelerin üretimine odaklanıyordu. Merkezin çalışmaları bir robot ve tamamen otomatik bir beton karıştırıcı ile başlamıştı. Glavind, Avrupa Birliği tarafından verilen bu ekonomik desteği de, Betonarme Merkezi'nin yüksek teknolojili projelerinin Danimarka ve dışında satılabileceğinin bir göstergesi olarak değerlendiriyor.

Danimarka Teknoloji Enstitüsü tarafından yönetilecek olan uluslararası projenin ortakları şöyle sıralanıyor: Bekaert, Chalmers, Çek Teknik Üniversitesi, DesignToProduction, DTI, Dragados, El Caleyo Nuevas Technológia, ETH Zürih, Giben Scandinavia, Grace, Paschal Denmark, Superpool, Unicon ve Güney Danimarka Üniversitesi.

Ortaklığın parçası olan tek mimarlık ofisi konumundaki Superpool ise, tasarımdan sorumlu olarak son ürünün prototip pavyonunu gerçekleştirecek.

Ağustos 2009'da başlatılan TailorCrete projesi dört senelik bir süreci kapsayacak. Proje, 5,9 milyon Euro'luk bir yatırım ile FP7 Programı dahilinde Avrupa Birliği Komisyonu tarafından destekleniyor.

İlişkili Haberler
Makaleler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :