SALT Beyoğlu, Nisan Bereketi ile Birlikte Kapılarını Araladı

mimarizm.com / 08 Nisan 2011Garanti Bankası'nın yeni kültür kurumu SALT Beyoğlu, bugün (9 Nisan 2011) iki paralel sergi ile kapılarını sanat sevelere açtı. Nisan ayı boyunca söyleşi, atölye, video gösterimleri ve performanslar ile hareketlenecek mekanın yanı sıra, SALT'ın resmi internet sitesi ile Facebook ve Twitter hesabından da anlık olarak duyurulacak pek çok etkinlik izlenebilecek.


2007 yılında yaşama veda eden Hüseyin Bahri Alptekin'in arşivine ve kişisel kütüphanesine ev sahipliği yapan SALT'ın açılış sergisi, "Ben bir stüdyo sanatçısı değilim", sanatçının hayatı ve eserleri üzerine yürüttüğü araştırmalardan yola çıkarak hazırlandı. Sergide, Alptekin'in hayatında rol oynamış Can Altay, Gülsün Karamustafa, Gabriel Lester, Camila Rocha ve Nedko Solakov'un, özellikle bu sergiye müdahale olarak ürettiği; Alptekin'in hayatı, işleri, araştırdığı ve üzerinde düşündüğü temalar etrafında şekil bulan yeni eserler de yer alıyor. Sanatçının Türkiye'de ve uluslararası platformda düzenlenen en kapsamlı sergisi olma niteliği taşıyan "Ben bir stüdyo sanatçısı değilim", 7 Ağustos'a kadar izlenebilecek.

Almanya'da yaşayan ve gelecek vaadeden genç sanatçılara verilen ars viva2010/11 Ödülü'nü kazanan sanatçılar Nina Canell, Klara Hobza, Markus Zimmermann ve Andreas Zybach'ın işlerinden oluşan "Laboratuvar" sergisi ise, 1 Haziran'a kadar açık kalacak. Canell'in SALT Beyoğlu binasındaki yenileme sürecine gönderme yapan bir müdahalesi ile Hobza'nın İstanbul Boğazı'nı boydan boya uzunlamasına geçmek için yaptığı dalış araştırması üzerine düşüncelerini içeren serginin son durağı, Kunstmuseum Stuttgart olacak.

Nisan ayı programında neler var?

Nisan ayı etkinlikleri kapsamında, basit bir laboratuvar yaklaşımıyla tuz, buz ve taze malzemelerden dondurma üreten Kitty Travers, 16-17 Nisan tarihlerinde SALT Beyoğlu'nda bir dondurma atölyesi gerçekleştirecek.

20 Nisan'da Lawrence D. "Butch" Morris', 21 Nisan'da Ha Za Vu ZuveÅbäke'nin performans sergileyeceği SALT Beyoğlu'nda, 22 Nisan'da tasarımcı Ömer Ünal ile Robinson Crusoe 389'un kurucularından Burçin Kimmet, 26 Nisan'da Suyabatmaz-Demirel Mimarlık'tan Hakan Demirel, 27 Nisan'da ise SALT Beyoğlu ve SALT Galata'nın restorasyon çalışmalarını yürüten mimar Han Tümertekin birer söyleşi gerçekleştirecek. Bunların yanında, sanatçı Uriel Orlow'un video gösterimi programı da, Nisan ayı boyunca Salı, Perşembe ve Cuma günleri izlenebilecek.

Sergilere mağaza, kafe, bahçe keyfi eşlik edecek

İki sergi ile faaliyete başlayan SALT Beyoğlu'nun mağaza ve kafesi de açılışa yetişti. Mağazada, Türkiye ve yurtdışından güncel ve temel yayınların yanı sıra SALT'ın kitapları, etkinliklerle sergilerde işbirliği yapılan kişilerin çalışmaları ve SALT için özel tasarlanan hediyelik eşyalar satışa sunuluyor. Kafe ise, SALT Beyoğlu'ndaki sergilerden ilham alan menüsüyle dikkat çekiyor.

Açılışla eşzamanlı olarak, SALT Beyoğlu'nun bahçesi de hayata geçirildi. Yenileme çalışmaları sırasında, binanın dördüncü katında oluşturulan Bahçe, mimar/sanatçı Fritz Haeg tarafından düzenlendi. Alışılmadık kentsel alanlarda sebze, meyve ve bitki yetiştirilen bahçeler yaratan Haeg'in çalışması, uzun soluklu bir eğitim ve kültür programının başlangıcı niteliğini taşıyor.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :