'Sağlam Fikirler' Ödüllerini Aldı, Jüri 'Özgünlük' Vurgusu Yaptı

mimarizm.com / 29 Nisan 2010


Borusan Mannesmann Boru'nun ana sponsorluğunda, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ve Borusan Mannesmann Boru tarafından düzenlenen PROSteel 2010 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ödül töreni, Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirildi. Çelik malzemeyle yaratıcı çözümler geliştirmek, mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmek amacıyla bu yıl onuncusu düzenlenen yarışmaya 31 üniversiteden 202 öğrenci 54 grup ile katılmıştı. Birinci ödül, ödülü kazanan projenin "Future Dergisi 2009 19/20 sayısının 64–65. sayfalarında yayınlanmış olan yarışma projesi ile konseptinin ve tasarım kararlarının tamamen örtüştüğü, dolayısı ile yapılan aktarma'nın projenin özgün olmadığını gösterdiği, mimarlık eyleminde etik ve örnek bir durum olmadığı" değerlendirmesiyle iptal edildi.

Jüri değerlendirmesinden bir kareJüriden 'özgünlük' vurgusu

Jüri üyelerinden Boran Mustafa Ekinci'nin (Mimar, Boran Ekinci Mimarlık Ltd. Şti.) mazereti nedeniyle katılamadığı yarışma kolokyumunda konuşan Yaşar Marulyalı (Y.Müh. Mimar, UMO, Jüri Başkanı), beklentilerinin yarışmaya özgün eserler sunulması olduğunu vurgulayarak, "Bu eserler, strüktür açısından da mimariye tam intibak etmiş olacak. Yani hem strüktür, hem de mimari açıdan yaratıcı bir fikir olması gerek" diye konuştu. Bu yıl konunun serbest bırakıldığını hatırlatan Marulyalı, "Ortaya çıkan projenin hangi seviyeye kadar geliştiği, mimari ve strüktür açıdan uyumu, özgünlüğü ana kriterlerimizdi ve elemeleri de bunlara göre yaptık. Ancak her konu farklı olduğu için, bu yıl genel kriterlere ek olarak her konuyu kendi içinde değerlendirdik" açıklamasında bulundu.

Kişisel olarak bütün jürilerde 'proje eleme' meselesinde zorluk çektiğini anlatan Mehmet Kütükçüoğlu (Mimar, Teğet Mimarlık) da, değerlendirme aşamasında daha çok sevdiği projelere yönelmeyi tercih ettiğini söyledi. Kütükçüoğlu, sunulacak hiçbir 'elenme' gerekçesinin tatmin edici olmayacağına değinerek, "Benim bakış açım, elemek için sebep bulmak yerine, sevmek ve desteklemek için bakmak, onu tartışmak" dedi.

Prof. Dr. Hasan Şener (Y.Müh. Mimar, İTÜ) ise jüri için temel sorulardan birinin, önerilen mimari çözümün çeliği gerektirip gerektirmediği olduğunu belirtti ve "Kendi adıma, çeliğin kullanımını öne çıkaran mimari çözümlerin öne çıktığını söyleyebilirim" diye konuştu.

Özellikle birinci ödül seçiminde çok zorlandıklarını aktaran Ahmet Hulusi Alataş (Y.Müh. Mimar, Alataş Mimarlık Ve Danışmanlık), projelerin birçoğunun iyi işlenmiş olmasına rağmen farklı, özgün fikirler bulmakta zorlandıklarına değindi ve bu konuda öğrencilere daha fazla iş düştüğünü ifade etti.

"Kendinizi net, cesaretle ifade edin"

En büyük amaçlarını çelik yapıları tanıtmak ve doğru kullanımı anlamında öğrencilik yıllarından başlayarak bir farkındalık yaratmak olarak tanımlayan Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, mimarlar ve inşaat mühendisleri arasında işbirliğini teşvik etmenin de kendileri için diğer bir önemli nokta olduğunu söyledi.

Daha sonra söz alan Borusan Mannesmann Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demircioğlu ise öğrencilere iki önemli tavsiyede bulundu. "Kendinizi net, cesaretle ifade edin" diye konuşan Demircioğlu, "Benim, Türk insanında gördüğüm en önemli eksikliklerden biri bu" dedi. İkinci olarak mimarlığın sanatsal boyutuna dikkat çeken Demircioğlu, "Mimarlığın yüzde 51'i güzel sanat, yüzde 49'u pozitif bilim. Mimarlardan bir sanatçı duyarlılığı bekliyorum; sizden TOKİ'nin kibrit kutuları gibi proje bekleyenleri reddedin" şeklinde konuştu. Demircioğlu, yarışmayı desteklemeye devam edeceklerini vurguladı ve hedeflerinin yarışmaya katılan proje sayısını 100'ün üzerine çıkarmak ve uluslarası bir kimlik kazanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Gece, ödül töreni ve sonrasındaki öğrenci partisiyle sona erdi.



PROSteel 2010'un seçici kurulu Ahmet Hulusi Alataş (Y.Müh. Mimar, Alataş Mimarlık Ve Danışmanlık), Boran Mustafa Ekinci (Mimar, Boran Ekinci Mimarlık Ltd. Şti.), Dr. Selçuk İz (İnşaat Yüksek Mühendisi, İz İnşaat Madencilik San. Ve Tic. A. Ş.), Mehmet V. Kütükçüoğlu (Mimar, Teğet Mimarlık), Yaşar Marulyalı (Y.Müh. Mimar, UMO, Jüri Başkanı), Prof. Dr. Hasan Şener (Y.Müh. Mimar, İTÜ) ve Prof. Dr. Nesrin Yardımcı'dan ( İnşaat Yüksek Müh., Yeditepe Üniversitesi) oluşuyordu.

Gecede ödül alan ikinci ekip 3 bin 500 TL, üçüncü ekip ise 2 bin 500 TL tutarında para ödülü kazandı. Borusan Mannesmann Boru Özel Ödülü'nü kazanan ekip ise 5000 TL ile ödüllendirildi. Mansiyon alan üç ekip 1.000 TL tutarında, teşvik ödülü alan diğer üç ekip ise 500 TL tutarında nakit ödülün sahibi oldu.






İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :