PKN İstanbul Vol 16'da Canlı Performanslar Konuştu

mimarizm.com / Amber EROYAN / 31 Ocak 2013

34SOLO tarafından, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ev sahipliğinde gerçekleşen "Bir Karakter Yaratmak" temalı PechaKucha Night Vol. 16, canlı performanslarıyla ilgi topladı.

Farklı disiplinlerden 11 konuşmacının sahne aldığı, sunuculuğunu yine Can Yücel Metin'in üstlendiği PKN Vol. 16, 34SOLO'dan Nurten Meriçer ve YEM'den Zeynep Gülşen'in açılış konuşmalarıyla başladı.

El Turco Digital'den tasarımcı Tunç Topçuoğlu, yarattığı sanal pop star Kurak But'un 6,5 yılı bulan serüvenini paylaşırken, moda tasarımcısı Elif Ece Er, daha güzel bir dünya tasavvuruyla yarattığı human-ist karakterinin koleksiyona dönüşme hikayesini aktardı.

TekJeton'un kurucusu Burak Aydoğan, dünya çapında 11,5 milyon kullanıcısı bulunan World of Warcraft oyununda yarattığı karakter üzerinden, sanal yaşamın gerçek dünyaya etkisin değindi.

Reklamcı-yönetmen Aylin Ünsal Yılmaz'ın, 61. Cannes Film Festivali'nin kısa film programında gösterime değer bulunan filmi Rüzgar'daki Cem karakterinin oluşum sürecini anlattığı sunumunun ardından, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nden Yard. Doç. Dr. Barış Atiker, sunumuna izleyicileri de dahil ederek, Cinema 4D programı üzerinden canlı olarak bir karakter yarattı.

PKN sunucusu Can Yücel Metin'in, Çamlıca reklamlarına da çıkan karakteri Atarlı Taylan'a ilişkin yaptığı sunumdan sonra, fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, çektiği kareler üzerinden yarattığı karakteri, iki kişilik tiyatral bir performansla PKN sunumuna dönüştürdü.

Eski bir reklamcı olan Mehtap Akdeniz, kusurlu karakteri Nurfamor'un ortaya çıkış ve olgunlaşma hikayesini PKN izleyicileriyle paylaşırken; mimarlık eğitimini takiben Londra'da animasyon okuyan Aziz Koçanoğulları ise gözlemin ve detayların karakter tasarımındaki önemine değindi.

Bu sezon İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahneye koyduğu Henrik Ibsen'in Hedda Gabler adlı oyundaki kadın karakterin ruh halini inceleyen yönetmen Emre Koyuncuoğlu'ndan sonra sahne alan şarkı yazarı ve şarkıcı Hediye Güven, 'Yengeç' adını taşıyan albümündeki şarkıları tanımlayan karakterleri tanıttı. PKN Vol. 16, Güven'in 'Yengeç' klibiyle izleyicilerine müzikli bir veda yaşattı.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :