Pera Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Zamanı

mimarizm.com / 12 Eylül 2011

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi , yılın son çeyreğinde Osman Hamdi Bey'i selamlıyor. "Yeni Oryantalist Resim" sergisini Eylül ayında sanat severlerle buluşturacak olan Pera Müzesi, bir taraftan da "Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar: Arkeoloji, Diplomasi, Sanat" sergisine hazırlanıyor.

Dünyanın en köklü ve prestijli sanat dergilerinden biri olan ARTnews'un, 2011 yılında dünyanın en önemli 200 koleksiyoneri arasında gösterdiği Suna ve İnan Kıraç'ın, 2003 yılında kızları İpek Kıraç'la kurdukları Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na bağışladıkları Kaplumbağa Terbiyecisi'nin (solda) de bulunduğu Oryantalist Resim Koleksiyonu'ndan derlenen "Yeni Oryantalist Resim" sergisinde, Carl Frederik von Breda, Jean-Baptiste Vanmour, Luigi Mayer, Clara Berthold Mayer gibi önemli ressamların ilk kez sergilenecek eserleri de yer alacak. Elçiler ve ressamlar konulu "Yeni Oryantalist Resim sergisinin" gerçekleştirileceği Pera Müzesi Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi'nin bir bölümü ise Osman Hamdi Bey'e ve sanatçının Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundaki eserlerine ayrılacak.

Pera Müzesi'nin Osman Hamdi Bey'i selâmlayan bir diğer etkinliği ise, 15 Ekim'de açılacak "Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar: Arkeoloji, Diplomasi, Sanat" sergisi olacak. Osman Hamdi Bey'i, ressamlığının yanı sıra müzeci ve arkeolog kimlikleriyle ele alan sergi, Amerikalı arkeologların Osmanlı topraklarındaki ilk kazılarına (Assos ve Nippur) ve iki ülkenin 19. yüzyıldaki diplomatik ilişkilerine ışık tutuyor. Sergide, Osman Hamdi Bey'in az bilinen resimlerinin dışında, Almanya'dan ve Pennsylvania Üniversitesi Müzesi'nden gelen ve ülkemiz sanat severleriyle ilk kez buluşacak resimleri de yer alacak.

 

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :