Mimarlık Camiasına YEM'i Sorduk

Filiz YAVUZ / 11 Nisan 2008

Fulya'daki yeni hizmet binasında, mimarlık camiasını ağırlayan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), 40. yılını unutulmaz bir geceyle kutladı. Aynı zamanda Yem Ödülleri'nin de verildiği geceye basının ilgisi dikkat çekti.

Mimarlık camiasının önde gelen isimlerini buluşturan YEM'in 40. yıl kutlama gecesinde, katılımcılara YEM'i sorduk.

Mehmet Şener Küçükdoğu
Hande Suher
 
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener Küçükdoğu:

YEM'in 40. yılını kutluyor olmak çok heyecan verici. YEM'in mimarlık camiasına ve yapı sektörüne yaptığı katkıların, kurulduğu günden beri şahidiyim. Ayrıca YEM'i, yeni mekanından dolayı kutluyorum. YEM'in bugüne kadar, Harbiye'deki sınırlı mekanında verdiği hizmetler, inanıyorum ki bundan sonra çok daha artacak, çok daha etkili olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Planlama Eski Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hande Suher:

YEM'in gelişimini memnuniyetle izliyorum. Doğan Bey'i de öğrenciliğinden beri tanırım. Kıvanç doluyum. Son derece güzel bir mekan olmuş. Tekrar kutluyorum. Ama, müzik biraz yüksek. (Gülüyor)

Nurettin Sözen
Yaşar Marulyalı 

 İstanbul Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen:

YEM'e nice yıllar diyorum. Çok değişik, çok geniş bir alan olan çok amaçlı yeni mekan çok güzel. Modern büro sistemi hemen göze çarpıyor. Mimar değilim, ama eşim dolayısıyla YEM'in çalışmalarını izliyorum. Bir de Doğan Hasol'u çok yakından tanıyorum; pek çok sosyal etkinlikte beraber olduk. Kendisini kutluyorum.

Mimarlık Vakfı Başkanı Yaşar Marulyalı:

YEM'in getirdiği yeni teknolojiler, Tükiye'deki mimarlığın Avrupa, Amerika standartlarına ulaşabilmesi için büyük bir ortam yarattı. YEM'in yenilikleri, çalışmaları Türkiye'yi mimarlık alanında sıçrattı. Bu çok takdir edilecek bir konu ve ben de bundan dolayı çok mutluyum.Prof. Doğan Kuban:

Doğan Hasol benim öğrencim. Aynı ismi taşıyoruz. Daha o öğrenciyken, birlikte dergi çıkarmıştık. En başından beri beraberiz. 40 yıl az zaman değil...

Meltem Eryazıcı Özcan
Mehmet Emin ÇakırkayaTekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı'ndan Mimar Meltem Eryazıcı Özcan:

Mekan çok çağdaş ve daha ilk bakışta insanı etkiliyor. YEM gibi derinlikli bir kuruma yakışır bir mekan.

Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklarından Mehmet Emin Çakırkaya:

YEM'in başarılarından dolayı gurur duyuyoruz, mutlu oluyoruz. Türkiye gibi bir ülkede, bir kurumun hele ki yapı ve mimarlık alanında faaliyet gösteren bir kurumun 40 yıl devam edebilmesi çok güzel.

Yıldız Salman
Eyüp Muhçu
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu:

Mimarlıkla ilgili yayın bulmak istediğimiz zaman, başvurduğumuz adres YEM olur. YEM, mimarlık tartışmalarına önemli bir boyut kazandırdı ve bu boyutu kurumsallaştırdı. YEM'in, Türkiye mimarlığı açısından büyük bir kazanım olduğunu düşünüyorum. YEM, kimliğini 40 yıldır koruyor, daha uzun yıllar da koruyacak. Bu çabayı takdir ediyoruz.
YEM'in yeni mekanı çok güzel, çok rahat, çok fonksiyonel. Açıkçası Mimarlar Odası olarak bizler de bu mekandan daha fazla yararlanmak isteriz. (Gülüyor)

İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Yıldız Salman:


YEM'in 40. yılı kutlu olsun. Her yeri gezemedim daha, ama mekan ilk anda güzel görünüyor. Mekanın kullanışlı olup olmadığını çalışanlara sormak lazım. (Gülüyor)

Nevzat Sayın
Adnan Kazmaoğlu
Mimar Nevzat Sayın:

YEM'in 40. yılını kutluyor olması gerçekten harika bir şey. Demek ki bu kadar sene inat edince oluyormuş. Yeni mekana ise bayıldım.

Mimar Adnan Kazmaoğlu:

YEM'in Türk mimarlığına, Türk yapı sektörüne çok büyük katkıları oldu. Bu katkılar, yeni mekan ile birlikte daha da artacak.

İhsan Bilgin
Cengiz Giritlioğlu
Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Yürütücüsü Prof. Dr. İhsan Bilgin:

YEM'in yeni yerini çok beğendim. Hatta jüri değerlendirmesi sırasında burada çalışma imkanımız da oldu. Çok rahat, hem yeri hem de iç düzeni açısından, YEM'in misyonuna uygun bir yer olmuş. Kutlarım.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Giritlioğlu:

YEM'in 40. yılını kutlamaktan dolayı çok mutluluk duyuyorum. YEM, Türkiye'ye çok yararı olan bir kuruluş. Hele ki bu düzeye geldikten sonra YEM'in özellikle yapı sektörüne olumlu yönde katkıları daha da artacaktır. Yeni mekan çok güzel olmuş. Organizasyon fevkalade.

Oktay Ekinci
Pelin Derviş

Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı, Yazar Oktay Ekinci:

YEM'e nice 40 yıllar diliyorum. YEM'in yeni mekanını çok beğendim. Zaten YEM, hem mimarlıkta, hem tasarımda, hem de iç mekan tasarımında çok özenli. YEM Türkiye'ye örnek bir kuruluş. Bu mekanda da zaten 40 yıllık birikimini göstermiş. Biz mimarlar, YEM ve onu yönetenlerle gurur duyuyoruz, iyi ki varlar.

Garanti Galeri Yöneticisi Mimar Pelin Derviş:

YEM'e nice yıllar diliyorum. Böyle bir mekanı görmüş olmaktan dolayı çok mutluyum. YEM'in etkinlik programını heyecanla bekliyorum.

Süha Özkan
Doğan Tekeli

 UIA Konsey Üyesi Dr. Suha Özkan:

40 yıl dile kolay. Doğan Hasol yıllardır belli bir kalitede ve düzende yapı sektörünü sahiplendi. YEM'e uzun ömürler diliyorum. Batılı anlamda bir merkez olan yeni mekanı ise çok beğendim.

Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklarından Doğan Tekeli:

YEM'in 40.yılını kutlamak müthiş bir duygu. Kendisine ve niteliklerine hayran olduğum Doğan Hasol'un başarısı bu öncelikle. Bu kadar büyük bir başarıyı Türkiye şartlarında gösterebilmek beni gerçekten hayran ediyor.

Daha önce de yeni mekana gelmiştim, O zaman da "Acaba İngiltere'de miyiz, Amerika'da mı?" diye düşünmüştüm. Çok şık, çok kaliteli bir mekan. YEM ile Türk mimarlığı adına iftihar ediyoruz.

YEM'i bir üniversiteye benzetmemek mümkün değil. Verimi, üretimi, mimarlığa katkısı hepimize çok şey öğretiyor. Aynı başarının artarak devamını diliyoruz. Ama YEM hakkında ne söylesek azdır...

Doğan Hızlan
Melih Aşık
Edebiyat ve Sanat Eleştirmeni Doğan Hızlan:

YEM, yayınlarıyla, performansıyla beni çok mutlu ediyor. Üstelik böyle bir kurumdan ödül aldığım için de ayrıca sevinçliyim.

Gazeteci-Yazar Melih Aşık:

YEM'i çok önemsiyorum. Ticari şirketler, para kazandıkları için iktidarın tarafını tutmak isterler. İktidarı eleştirmekten korkarlar. Yolsuzlukları eleştirmekten korkarlar. Ama YEM, hem mimarlığı ve yapı sektörünü geliştirdi, hem de yolsuzlukları, çarpıklıkları, aksaklıkları, teşhir etmekten çekinmedi. Hatta Doğan Hasol "Yağma Var" kitabında açıkça yağmaya karşı çıktı. Yapı Dergisi'nde, gazetelerin yayımlamaya korkacağı yazılarımızı yayımlarlar. Bu, bir ticari kuruluş için çok önemli.

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :