Mevsimler Bir Çatı Altında!

Filiz YAVUZ / 08 Nisan 2009Doğayı katleden insan, belki duyduğu vicdan azabından belki de bilgisayarların karşılayamadığı doğaya olan psikolojik ihtiyacından dolayı ürünlerine doğanın silüetini yansıtıyor. İnsanoğlunun doğaya olan aidiyet hissi her geçen gün daha çok artarken İsveçli mimarlar Tham & Videgård Hansson, tadilatını yaptıkları Stockholm'deki Humlega§rden Apartmanı'na mevsimleri sığdırdı.

Humlegården parkı sırasıyla mevsimleri yaşarken, bu park ile aralarında akrabalık kurulan Humlegården apartmanı ise mevsimleri aynı anda, fakat ayrı odalarında barındırıyor. Yapının, mevsimlerin değişimini simgeleyen iç mimarisinin en belirgin özelliği yeşil, sarı, kırmızı ve kahverengiden griye ve siyaha dönen gölgelerin birleşimi ile sağlanıyor. Yani kışın griliği ve siyahından yazın parlaklığına ve yeşiline, sonbaharın turuncusuna, kırmızısına ve sarısına kadar mevsimlerin tüm renkleri, birbirinin içine akıyor.


Mimarisi geleneksel İskandinav tarzında olan apartman, renkli iç mimarisi ile bu tarzdan ayrılıyor. Başlangıç noktalarının, daha önceleri otel olarak kullanıldığından dolayı orijinal izleri kaybolmuş olan yapıyı, el becerisi sayesinde yüksek kalitede bir yapıya dönüştürmek olduğunu anlatan mimarlar, geleneksel İsveç yapısının içinde böyle bir mekanın şekillenmesinin önemini vurgulayarak iç mimaride mimar ve sanatçı Carl Larsson ve Josef Frank'i işaret etti.

Carl Larsson ve Josef Frank aynı zamanda desenleri ve renkleri, gerek yön tayininde ve gerekse de fiziksel ve kültürel bağlam kurabilmek için yönlendirici olarak kullanmış. Üst üste binerek, orijinal plana yeni dokular ekleyen renkler, her biri sağa bakan parkeler sayesinde rastlantısal sonuçlar yaratmamış.

Haber, dezeen.com'dan derlenmiştir.

Fotoğrafları görmek için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :