Louis Carré Evi Ziyarete Açıldı

mimarizm.com / 27 Eylül 2007

Finlandiyalı mimar Alvar Aalto'nun tasarımını yaptığı Paris yakınlarındaki Louis Carré Evi, Çarşamba günü yapılan resmi açılışla ziyarete açıldı. Alto, evi, Fransız sanat simsarı ve koleksiyoncu Louis Carré ile karısı Olga için tasarlamıştı ve yapı 1959'da tamamlanmıştı. Aalto'nun eşi Elissa Aalto da tasarıma büyük ölçüde katkıda bulunmuştu.

Helsingin Sanomat'ın uluslararası edisyonunda yeralan habere göre modern mimarinin bu başyapıtı, Aalto'nun Fransa'daki günümüze ulaşan tek işi ve en dikkate değer özel yapılarından birisi. Alvar Aaolta Müzesi'nden Hanni Sippo, Louis Carré Evi'nin yapıların, bahçenin, mobilyaların ve iç tasarımın Aaolta'nın tasarısına göre harmanlanmış bir sanat işi olduğu görüşünde. Bu 'sanat' evi, Louis Carré'nin 1977'de ölümünden sonra 2002'de ölene kadar orada yaşayan eşine kaldı. Ev, hep özel mülkiyette kaldı ve olağanüstü bir şekilde Aalto'nun orijinal tasarımındaki iç tesisat, mobilya, lamba ve diğer donatıların pekçoğu olduğu gibi günümüze ulaştı. 440 metrekarelik evdeki kapı kolundan masa ve sandalyelere kadar herşey Aalto'nun kendi tasarımı.

Finlandiya Kültür Vakfı, 2006 yılında 1.5 milyon Euro ödeyerek evi satın aldı. Ev şimdi aynı zamanda restorasyonunu da yürüten Fransa Alvar Aalto Derneği tarafından idare ediliyor. Louis Carré Evi, Cumartesi ve Pazar günleri saat 13:00 ve 18:00 aralarında ziyarete açık olacak. Evde, ayrıca mimarlık ve tasarım odaklı seminer ve toplantı organizasyonları da yapılacak. Alvar Aalto Vakfı Yöneticisi Markku Lahti, Louis Carré Evi'nin herkes bir sürpriz olduğunu ve büyük heyecan yarattığını söylüyor ve ekliyor: "Sonuç, kültür alışverişini kalıcı bir şekilde etkileyecek".

Adres: 2 chemin du Saint-Sacrement
78490 Bazoches-sur-Guyonne (ca. 40 km south-west of Paris)


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :