İstanbulSMD'de Kenti Kimin Yönettiği Konuşuldu

mimarizm.com / 25 Mart 2013

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD)'nin düşünce üretmek üzere her ay düzenlediği "Mimarlar Bu Ay Neyi Konuşuyor?" adlı toplantı dizisinin Mart konuğu Fikret Toksöz oldu.

Kamu ve yerel yönetimler uzmanı Fikret Toksöz, "İstanbul'u Kim Yönetiyor?" başlığını taşıyan toplantıda, 2000'li yıllarda yerel yönetimler ve küreselleşmenin öne çıktığını, ancak bununla birlikte merkezi devletin de denklemde kalmaya devam ettiğini belirtti. Devletin, enerji ve çevre politikaları ile büyükkent gelişme stratejilerine hakim olması nedeniyle devrede bulunmaya devam edeceğini anlatan Toksöz, kent yönetimindeki bütün aktörlerin, etkin kamu yönetimi için şeffaflık ve demokrasiyi esas almaları gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, özel sektöre de sorumluluk düştüğünü, küreselleşmeyle birlikte, işadamları, sanatçılar, sporcular, gazeteciler gibi düşünce önderlerinin yerelden çok küresele yöneldiğini; ancak İstanbul'un sorunlarının bu "elit" grubun elini taşın altına sokmasıyla altından kalkılabileceğini ilave etti.

İstanbul'da eğitim, kültür, sanat eksik

Toplantıda, İstanbul'un en önemli sorununun eğitim, kültür ve sanattaki eksiklik olduğu, bütün okulların çift tedrisat verdiği İstanbul'da, çağdaş ve özgür bireyler yetişmesinin ve dünyayla rekabet edecek katma değerli ürünlerin yaratılmasının ne denli zor olacağı da tartışıldı. Özel sektörün bu alanlara katkı yapmasının önemi vurgulandı. Türkiye'nin orta gelir tuzağına düşmemek için, mutlaka özgür bireyler yetiştirmesi, yenilikçi, katma değer sağlayan ürünler yaratması gerektiği belirtildi. Kore'nin, yenilikçi teknolojiler ve markalarla bu tuzaktan kurtulduğu örnek gösterildi.

Katılımcı yönetim için "muhtarlık"

Kentin gelişmesine demokratik katılım modeli olarak "muhtarlık" sisteminin işletilmesini öneren Toksöz, muhtarlık sisteminin Osmanlı'nın ilk seküler adımı olduğunu belirtti. Toplantıda, iletişim ve yeni medya aracılığıyla, kentlilerin yanlış bulduklarını doğrudan aktarma potansiyelinin altı çizilerek, turizmin çeşitlenmesiyle birlikte özgür düşüncenin de gelişeceği aktarıldı.

İstanbulSMD'nin "İstanbul'u Kim Yönetiyor?" başlıklı Mart toplantısının sonucunda, kentteki gelişmenin hem Türkiye'nin hem de bölgenin gelişmesini sağlayacağı; ancak bu gelişmenin hem yerel, hem merkezi idareler, hem de kentlilerin katılımıyla saydam ve demokratik bir ortamda gerçekleşmesi gerektiği vurgulandı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :