İstanbul'un Mega Projeleri İnternette

mimarizm.com / 02 Nisan 2014

İstanbulSMD tarafından hazırlanan yeni internet sitesinde, kentin mega projelerinin yerleştirildiği hava fotoğrafı, 'Yarının İstanbul'unu gözler önüne seriyor.İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından hazırlanan MEGA İSTANBUL adlı web sitesinde, son 10 yılda planlanan ve uygulamaya konulan mega projeler İstanbul hava fotoğrafı üzerine yerleştirilerek, "Yarının İstanbul'u" yaratıldı. Projelerin teknik bilgilerinden oluşan birer künyenin de yer aldığı interaktif harita, basında bölük pörçük olarak verilen birbirinden farklı projelerin tümünü bir arada göstermeyi hedefliyor.

İstanbulSMD Başkanı Ersen Gürsel , konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Farklı büyüklüklerde olsa bile kent doğası, kimliği, kentsel kalite ve kentsel hafızadaki etkileri açısından 'mega' olduğunu düşündüğümüz projelerin, metropoliten alana yayılmış İstanbul üzerindeki örneklerini görmek istedik. Bu siteyi de bu amaçla yaptık."

megaprojeleristanbul.com adresinde araştırmacıların bilgisine sunulan harita ve hava fotoğraflarından oluşan web sitesinde projelerin planları, fotoğrafları ve yapımına ilişkin teknik bilgiler ile detaylı bir zaman çizelgesine erişmek mümkün. Sürekli güncellenerek yeni projelerin de ekleneceği interaktif sitede inşaat süreçlerinin ilerleme safhalarını da gözlemleme olanağı sunuluyor.

MEGAİSTANBUL sitesinin; analitik çalışma yapmak isteyen tüm mimar, şehir plancısı ve ilgili bilim insanları için yararlı bir kaynak olması hedefleniyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :